Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku

Czyli jak zmienić sprzedawcę energii gazowej
Foto: stocksnap.io
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Możesz zmienić sprzedawcę gazu bez wychodzenia z domu. Czy to się opłaca? Warto sprawdzić, bo koszty korzystania z gazu są coraz wyższe.
Czy wiesz, że możesz zmienić sprzedawcę prądu
Sprawdź tanie pakiety!
W skrócie:
  • W teorii  sprzedawcę gazu może zmienić każdy i każda – łatwo i za darmo. W praktyce na rynku jest aktualnie bardzo mało korzystnych ofert na gaz.
  • Zmiana dostawcy nie spowoduje przerwy w dostawach.
  • Oprócz ceny za zużycie u innego dostawcy warto sprawdzić koszt abonamentu.
  • W przypadku firm ofert na gaz jest dużo więcej, można je sprawdzić w porównywarce gazu Rachuneo

Podwyżki cen gazu w 2022 roku

W październiku 2021 roku ceny gazu dostarczanego przez PGNiG – największego dostawcę gazu ziemnego w Polsce – podniosły się aż 3 razy. Najwyższy wzrost miał jednak miejsce na początku 2022 roku. Styczniowe opłaty gospodarstw domowych za gaz podniosły się o około 54%. Natomiast opłaty przedsiębiorstw wzrosły o nawet kilkaset proc.  

Od czego zależy wysokość podwyżki?

Na wielu stronach pojawiają się informacje o różnych poziomach podwyżki cen gazu w 2022 roku. Dzieje się tak, bo wysokość podwyżki zależy od kilku czynników. Przede wszystkim są to:

  • twoje indywidualne zużycie;
  • grupa taryfowa, do której należysz.

Najwyższy rachunek za gaz płacą gospodarstwa domowe, które używają gazu do ogrzania domu lub mieszkania. To właśnie te gospodarstwa znalazły się w najtrudniejszej sytuacji po najnowszych podwyżkach w 2022 roku (ok. 174 zł netto więcej na rachunku co miesiąc). Z kolei podwyżka gazu jest najmniej dotkliwa dla tzw. “kuchenkowiczów”, czyli osób używających gazu wyłącznie do gotowania (ok. 9 zł netto więcej na rachunku co miesiąc). 

Czytaj więcej o tym, jak podwyżki wpłynęły na wysokość rachunków za gaz w 2022 roku.

Zamrożenie cen gazu i łagodzenie podwyżek

Po pierwsze, podwyżki cen gazu mają zostać złagodzone poprzez tarcze antyinflacyjną. Jednym z jej założeń jest obniżenie stawki VAT na gaz. 

  • W styczniu VAT został obniżony z 23 proc. do 8 proc. 
  • Od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. VAT na gaz jest zerowy. 

Zgodnie z aktualnymi informacjami, po tym okresie, VAT wróci do normalnego poziomu, czyli 23%.

Dodatkowo ceny gazu zostały zamrożone na cały 2022 rok. W tamtym roku stawka za gaz była podwyższana trzykrotnie, aktualnie odbiorcy błękitnego paliwa są przed tym zabezpieczeni. Oprócz tego, z taryf ustalonych 1 stycznia, oprócz gospodarstw domowych będą mogły korzystać inne podmioty. Są to np.: uczelnie, kościoły, szkoły czy noclegownie. 

Zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będą musieli złożyć oświadczenia, jaka część pobieranego przez nich gazu przeznaczana jest na cele mieszkaniowe. Będzie ona automatycznie obejmowana taryfami dla gospodarstw domowych. 

Mimo to skutki coraz częstszych podwyżek są i będą odczuwane szczególnie przez osoby wykorzystujące energię gazową do ogrzewania mieszkania i podgrzania wody. W tym artykule dowiesz się, jak łatwo i bezpłatnie zmienić dostawcę gazu, a tym samym zadbać o niższe rachunki.

Kto może zmienić dostawcę gazu?

Dostawcę gazu może zmienić każdy i każda – nawet jednoosobowe gospodarstwo domowe, które zużywa go bardzo mało. Nie wymaga to żadnych zmian w instalacji w naszym mieszkaniu, a w dodatku za przejście do innego dostawcy nie musimy płacić – ta usługa jest bezpłatna i nie wymaga wielu formalności. Dlatego nawet, jeśli wydaje się nam, że oszczędność nie będzie duża, warto ją rozważyć – tym bardziej, że część operatorów oferuje nam dodatkowe korzyści. Jeśli nie chcesz sam szukać ofert, możesz skorzystać z porównywarki ofert gazu. Do tego jest to proste – w kilku krokach możemy to zrobić na rachuneo.pl. Warto wiedzieć, że ze względu na skomplikowaną sytuację na rynku, wielu sprzedawców wycofało swoje oferty. Wielu odbiorców błękitnego paliwa skarży się na trudności ze znalezieniem korzystnej oferty

Czy wiesz że…

Taryfa gazowa zmienia się w zależności od ilości zużytego gazu. Jeśli zużyjesz go mniej, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, dostawca automatycznie zmieni taryfę na tańszą, a Ty zapłacisz niższy rachunek.

Kto dostarcza gaz w Polsce?

Zdecydowanym liderem dystrybucji gazu w Polsce jest państwowa spółka PGNiG. Dostarcza ona błękitne paliwo do większości gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Na rynku działa jednak kilku innych dostawców – są to m.in. Tauron, PGE, Energa, Novum, Elektrix czy Duon. Nazwę swojego dostawcy znajdziesz na fakturze.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawcy gazu

To, ile płacimy za gaz, zależy od kilku czynników. Są to cena za 1 kilowatogodzinę (kWh) gazu, opłata abonamentowa oraz koszty dystrybucyjne. To właśnie te wartości zmienią się, jeżeli zmienimy dostawcę. Trzeba pamiętać, że stawki te są różne w zależności od tego, w jakim rejonie mieszkamy, jaki gaz płynie do naszego domu i ile zużywamy w ciągu roku – na tej podstawie jesteśmy przypisywani i przypisywane do konkretnej grupy taryfowej. Informację o tym, w jakiej grupie jesteśmy, znajdziemy na rachunku (więcej na temat grup taryfowych w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”).

Jak uchronić się przed podwyżkami cen gazu?

Jak już wiesz, na wysokość Twojego rachunku za gaz ma wpływ kilka rzeczy: Twoje zużycie gazu, koszty dystrybucyjne oraz opłata abonamentowa. Z pewnością masz bezpośredni wpływ na swoje zużycie, ale także pośredni na pozostałe kwoty niezależne od Ciebie. Dlaczego? Wybrany przez Ciebie dystrybutor ustala najnowsze ceny gazu. Ponieważ ceny gazu różnią się od wybranego przez Ciebie dostawcę, ważnym jest, by zdecydować się na tego z najatrakcyjniejszą ceną na rynku. Jeżeli prowadzisz firmę pomoże Ci w tym nasza porównywarka cen gazu

Dzięki tej aplikacji możesz porównać swoją aktualną ofertę z pozostałymi, bardziej atrakcyjnymi dostawcami gazu na rynku, a ponadto ochronić swoje oszczędności przez podwyżkami cen. Zmiana dostawcy jest bezpłatna – Rachuneo pobiera opłaty wyłącznie od dostawców usług. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Mogę zmienić sprzedawcę, ale nie mogę zmienić operatora

Podstawowa różnica między sprzedawcą gazu a operatorem sieci gazowej jest taka, że masz wpływ wyłącznie na wybór swojego sprzedawcy. 

Operator Systemu Dystrybucyjnego funkcjonuje na danym terytorium. I choć sprzedawcę gazu możesz zmienić, to nie masz takiej możliwości w przypadku dystrybutora sieci gazowej - jest on przypisany do miejsca, w którym mieszkasz i z którego pobierasz gaz. To jeden z powodów, dla których mieszkańcy i mieszkanki Gdańska i Olsztyna płacą obecnie najwięcej za rachunki. 

Jeśli chodzi o sprzedawców, to niezależnie od zamieszkiwanego przez Ciebie regionu, możesz zadecydować o tym, z czyich usług skorzystasz. Nierzadko oznacza to bardzo korzystną zmianę i możliwość zaoszczędzenia na rachunkach, bo wielu dostawców oferuje niższe stawki za 1 kWh gazu.

Dowiedz się więcej o różnicy między sprzedawcą a operatorem.  

Jak zmienić dostawcę gazu w 2022 roku?

To bardzo proste. Przedstawiamy ją w prostych krokach:

  1. Wybierasz nowego sprzedawcę (możemy to zrobić przez internet, na przykład na stronie rachuneo.pl, na której porównasz też oferty),
  2. Kontaktujesz się z nowym sprzedawcą i podpisujesz z nim umowę - Rachuneo pomoże Ci to wygodnie załatwić (często przez internet),
  3. Nowy dostawca wypowiada za Ciebie poprzednią umowę i załatwia formalności,
  4. Otrzymujesz informację o zmianie naszego dostawcy.
Zmiana sprzedawcy gazu przez Rachuneo

Ile trwa zmiana dostawcy gazu?

Co ważne, gaz do naszego mieszkania czy domu będzie płynął bez przerwy. Cała operacja zmiany dostawcy trwa zazwyczaj około miesiąca, trzeba więc pamiętać, że przez jakiś czas będziemy jeszcze pobierać gaz od naszego wcześniejszego sprzedawcy, więc musimy być przygotowani na otrzymanie od niego faktury. Warto zrobić na wszelki wypadek zdjęcie licznika i upewnić się, że nie mamy żadnych zaległości w płatnościach – może to utrudnić zmianę dostawcy.

Najtańszy sprzedawca? Nie tylko cena się liczy

Przy wyborze dostawcy warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny abonamentu i kilowatogodziny. Niektórzy sprzedawcy oferują nam zniżki dla nowych klientów i klientek (podobnie jak przy zmianie abonamentu na telefon), gwarancję stałej ceny przez czas trwania umowy oraz pakiety łączone (na przykład z dostawą energii elektrycznej). Warto również zwrócić uwagę na okresy rozliczeniowe.

Szukając dobrych ofert gazu, zwróć uwagę na oferty, które - oprócz korzystnych cen - dają Ci ochronę przed podwyżkami oraz zniżki dla nowych klientów i klientek.

Komu opłaca się zmiana?

Najwięcej na zmianie operatora mogą zaoszczędzić osoby, które zużywają najwięcej gazu, czyli ci, którzy ogrzewają nim swoje domy. Nie jest jednak tak, że temat nas nie dotyczy, jeśli używamy na przykład kotła węglowego. Obecnie wiele miast uruchamia programy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca. Warto sprawdzić taką możliwość i przeprowadzić jednocześnie symulację wysokości naszego rachunku za gaz za pomocą narzędzia rachuneo.pl. Być może dofinansowanie wraz ze zmianą dostawcy okaże się opłacalną propozycją dla tych, którzy chcą ogrzewać swój dom w bardziej ekologiczny sposób.

Zmiana sprzedawcy prądu to w praktyce tylko kilka kroków!
Sprawdź dostępne oferty!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie