Taryfy prądu dla firm

Taryfy prądu dla biznesu różnią się od tych, które są dostępne dla klientów indywidualnych.
Wiedza i pomoc
Dla firm

Jakie są taryfy prądu dla firm?

Zgodnie z polskim prawem firmy mogą wybierać spośród wielu taryf prądu, dostępnych u różnych sprzedawców. Grupy taryfowe dla biznesu narzucone są z góry przez Urząd Regulacji Energetyki. Właśnie dlatego, niektórych aspektów taryfy nie można modyfikować. Odbiorca energii może natomiast decydować o tym, od którego sprzedawcy kupi energię - to wpłynie na koszt 1 kWh na umowie
U różnych sprzedawców możemy znaleźć powtarzające się taryfy, będą to między innymi: C11, C12a, C12b, C21, C22a, C22b, B11, B12, B21, B22, B23, B24, A21, A22, A23, A24. Taryf energii elektrycznej dla firm jest oczywiście więcej, jednak po zapoznaniu się z podstawowymi, można z łatwością odkodować nazwy innych taryf. 
Jeżeli chcesz porównać ceny prądu dla firm, skorzystaj z darmowej porównywarki. 

Co oznaczają cyfry i litery w taryfach energii dla biznesu? 

Taryfy energii elektrycznej dla biznesu narzucane są przez urząd. Oznacza to, że nazwa każdej taryfy to kod, w którym każda wykorzystana litera i cyfra ma swoje znaczenie.
C, B, A
Pierwsza litera oznacza napięcie: A - odbiorca podłączony jest do sieci wysokiego napięcia; B - odbiorca podłączony jest do sieci średniego napięcia; C - odbiorca połączony jest do siebie niskiego napięcia. 
Wbrew powszechnemu przekonaniu, pierwsza litera w taryfie dla biznesu nie świadczy o tym jak duże jest przedsiębiorstwo, ale z jakiego napięcia korzysta.
1,2
Pierwsza cyfra oznacza moc umowną: 1 - moc umowna niższa lub równa 40 kW; 2 - moc umowna powyżej 40 kW. 
 
W taryfach energii dla firm korzystających z sieci wysokiego napięcia (A), moc umowna przekracza 40 kW, dlatego nie spotkamy się z taryfami A11, A12 itp. 
a, b
Ostatnia litera w taryfie dla biznesu wyznacza godziny i dni tygodnia, w których prąd jest tańszy: a - oznacza, że prąd jest droższy w godzinach szczytowych i tańszy w pozaszczytowych; b - oznacza, że prąd jest tańszy w nocy.
W zależności od sprzedawcy energii, prąd może być tańszy również w weekendy czy święta. 

Maksymalna cena energii a taryfy dla firm

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje w Polsce zamrożenie cen energii dla przedsiębiorców. Reguluje to ustawa podpisana przez Prezydenta 10 czerwca 2024 r., która wprowadziła również bon energetyczny. Maksymalna cena energii elektrycznej dla firm w Polsce wynosi 693 zł/MWh netto. Po doliczeniu podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku akcyzowego cena za 1 MWh wynosi 858 zł.

Taka cena dotyczy jednak mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a także samorządów terytorialnych i podmiotów użyteczności publicznej. Mechanizm zamrożenia cen nie chroni natomiast dużych przedsiębiorstw, czyli tych które:

1. Wchodzą w skład krajowych grup kapitałowych oraz:
* łączny roczny obrót przekracza 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa przekracza 43 miliony euro;
* zatrudniają więcej niż 250 pracowników;
oraz
2. wchodzą w skład grup krajowych i:
* łączny obrót grupy kapitałowej przekracza 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa całej grupy kapitałowej przekracza 43 miliony euro;
* w grupie kapitałowej zatrudnionych jest 250 lub więcej pracowników.

Należy jednak pamiętać, że maksymalna cena energii nie obejmuje też przedsiębiorców, którzy korzystają z dynamicznych taryf energii elektrycznej. Charakteryzują się one zmiennością cen w zależności od popytu i podaży energii na Towarowej Giełdzie Energii. Z taryf dynamicznych konsumenci mogą korzystać od 24 sierpnia, a przejście na ten system rozliczeń jest dobrowolny.m.

Czym różnią się taryfy dla przedsiębiorstw u różnych sprzedawców?

Wybór odpowiedniej taryfy energii dla biznesu ma znaczenie. Które aspekty taryfy można zmienić, podpisując nową umowę?
Cenę 1 MWh - niektórzy sprzedawcy mogą oferować niższą cenę niż firma, z którą masz obecnie podpisaną umowę. Możesz to sprawdzić w darmowej porównywarce cen energii.
Godziny lub dni tygodnia, w których energia jest tańsza - jeżeli Twoja firma może zużywać więcej prądu w godzinach pozaszczytowych, w nocy lub w weekendy, warto przemyśleć wybór odpowiedniej taryfy, aby zaoszczędzić.
Dodatkową opłatą na fakturze za prąd za firm, która może się różnić jest opłata handlowa - warto sprawdzić jej wysokość przed podpisaniem umowy, ponieważ jest to stała kwota, którą co miesiąc dolicza się do rachunku.

Jaka taryfa prądu będzie najlepsza dla Twojej firmy? 

Jeżeli nie wiesz jaka taryfa prądu będzie najlepsza dla Twojego biznesu, zadzwoń do nas. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jakie są taryfy prądu firmowe z fotowoltaiką?

O wyborze taryfy prądu dla firmy wspierającej się fotowoltaiką decyduje kilka czynniku. Jeśli Twoja firma zużywa energię elektryczną głównie w ciągu dnia, jednostrefowa taryfa C11 okaże się wystarczająca. Kluczem do zmniejszenia rachunków w firmie jest wówczas zwiększenie autokonsumpcji, czyli zużycia wyprodukowanej energii bezpośrednio w firmie, bez oddawania jej do sieci. Jeśli jednak możesz rozłożyć pobór prądu na całą dobę, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z taryf z tanią energią w nocy. Wówczas w ciągu dnia zaoszczędzisz dzięki konsumpcji, a w nocy dzięki niższym stawkom.

W niektórych przypadkach korzystne są również taryfy z dynamicznie zmieniającymi się cenami energii elektrycznej. Najbardziej zyskają na tym ci użytkownicy fotowoltaiki, którzy mają dodatkowo magazyny energii. Wówczas wyprodukowana energia może być odsprzedawana nie w momencie peaku energetycznego, gdy ceny są najniższe, lecz w okresie najwyższych stawek godzinowych, czyli np. rano lub wieczorem.

Kiedy i ile zużywasz energii 

Zastanów się w jakich godzinach i dniach tygodnia Twoja firma zużywa najwięcej energii elektrycznej. Jeżeli pobierasz energię głównie od poniedziałku do piątku w godzinach szczytowych, najkorzystniejsza może okazać się taryfa C11, dotyczy to np. sklepów. Jeżeli natomiast największe zużycie prądu zauważasz w godzinach nocnych, zastanów się nad taryfą nocną dla biznesu (np. C12b lub B12b). Większe zużycie w nocy mogą mieć np. piekarnie lub kluby. 

Sprawdź taryfy energii dla biznesu 

Możesz w tym celu wykorzystać porównywarkę energii Rachuneo i wysłać zgłoszenie do wybranych sprzedawców. Warto zdecydować się na rozmowę z różnymi sprzedawcami i sprawdzić szczegóły kilku ofert. 

Dowiedz się więcej o sprzedawcy

Nowa taryfa i ceny mogą wydawać się bardzo korzystne, przed podpisaniem nowej umowy warto jednak dowiedzieć się więcej o firmie. W tym celu można sprawdzić opinie w internecie na zaufanych stronach. 

Podpisz dokumenty 

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc Rachuneo, nasi eksperci wypełnią dokumenty za Ciebie. Przy zmianie sprzedawcy samodzielnie, należy zapoznać się z procesem u danego sprzedawcy. W niektórych przypadkach nową umowę można podpisać przez internet, czasem konieczne jest jednak udanie się do punktu lub wysłanie dokumentów pocztą. 

Korzystaj z nowej taryfy dla firm 

Z warunków nowej taryfy nie będziesz korzystać zaraz po podpisaniu umowy. Zazwyczaj należy poczekać aż upłynie okres wypowiedzenia. Nowa taryfa energii elektrycznej będzie obowiązywać od pierwszego dnia następnego miesiąca. 

Porównywarka cen prądu dla firm