Prąd dla firm
Nasi eksperci są do dyspozycji, żeby zarekomendować najkorzystniejszą ofertę dostosowaną do Twojej lokalizacji i potrzeb
Nasi eksperci są do dyspozycji, żeby zarekomendować najkorzystniejszą ofertę dostosowaną do Twojej lokalizacji i potrzeb
Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę i zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Ze względu na opłacalność takiego działania, coraz więcej polskich firm decyduje się na wybranie tańszej oferty prądu.
Chętnie wybieranym zabezpieczeniem przed wysokimi cenami prądu jest wśród przedsiębiorców inwestycja w fotowoltaikę. Darmowa energia z OZE pozwala nie tylko zmniejszyć firmowe wydatki na energię elektryczną, ale stanowi także element niezależności energetycznej. Koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo wysoki, ale można go obniżyć za pomocą atrakcyjnych dotacji czy ulg dla firm.
W ofercie każdego sprzedawcy jest dokładnie taka sama energia elektryczna, jednak w różnych cenach i na innych warunkach. Po co więc wydawać więcej pieniędzy na taki sam prąd? Przedsiębiorstwa zużywają zazwyczaj więcej energii niż odbiorcy indywidualni, więc różnice w wysokości rachunków mogą okazać się jeszcze większe. Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko duże biznesy mogą czerpać korzyści ze zmiany sprzedawcy. Tańszy prąd dla małych firm również zwiększy miesięczny budżet na dodatkowe wydatki. Przykładowo, te związane z rozwojem przedsiębiorstwa.
Stawki za prąd dla firm zmieniają się z dnia na dzień - nie da się wskazać najtańszego sprzedawcy lub najkorzystniejszej oferty. Przed podpisaniem umowy warto porównać ceny oferowane przez kilka firm. Polecamy również negocjować warunki umowy po zapoznaniu się z kosztami u konkurencji. Warto wiedzieć, że im większe zużycie prądu w firmie, tym łatwiejsze są negocjacje.
Opłata handlowa to element faktury, który znajduje się we wszystkich ofertach na energię elektryczną dla biznesu. Opłatę handlową dodaje się do comiesięcznego rachunku - jeżeli rozliczamy się co 2 miesiące, mnożymy ją razy 2. Jest to stała kwota, która może wahać się od kilku do kilkudziesięciu zł.
Wysokość opłaty handlowej najbardziej wpływa na rachunek, gdy zużywamy mało energii elektrycznej. Dotyczy to np. jednoosobowych działalności gospodarczych lub małych biznesów. Gdy mamy większe zużycie energii, np. w sklepie czy u fryzjera, rośnie znaczenie ceny 1 kWh prądu, a spada opłaty handlowej.
Grupy taryfowe dla przedsiębiorców są rozdzielone ze względu na:
Przykłady: Grupa taryfowa C11 to oferta dla małej firmy. Druga cyfra "1" odnosi się do stałej ceny energii elektrycznej przez całą dobę. C12b to grupa taryfowa dla małego przedsiębiorstwa, w której cena prądu jest niższa w nocy.
Taryfy prądu dla gospodarstw domowych rozpoczynają się od litery G.
Taryfy prądu dla firm są bardzo zróżnicowane, jednak sami przedsiębiorcy mają wpływ na 2 aspekty grupy taryfowej. Są to liczba (wybór zmiennej lub stałej ceny energii elektrycznej) i rodzaj stref czasowych. Zmienne stawki za prąd proponuje się przedsiębiorstwom, które działają w nietypowych godzinach (np. w nocy, w święta czy w weekendy), zazwyczaj na ten czas ustalana jest niższa cena. W przypadku nietypowej sytuacji lub bardzo dużego zużycia najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i indywidualne ustalenie warunków umowy, np. wysokości opłaty handlowej, stawki za energię czynną czy liczny stref.
Każdy sprzedawca energii pobiera opłaty za takie same usługi, jednak mogą być one inaczej określane. Rachunki dzielą się na dwie główne usługi: dystrybucja (dostarczenie prądu do odbiorcy) i energia czynna (zużywany prąd).
Koszt energii czynnej dzieli się na:
Dystrybucja dzieli się na:
Zawarcie nowej umowy sprzedaży prądu jest najwygodniejsze przez internet. Niestety nie wszyscy sprzedawcy udostępniają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Z pomocą Rachuneo można zmienić sprzedawcę prądu elektronicznie, bez wychodzenia z domu.
W Polsce ceny energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki. Najwięksi Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego muszą proponować swoim klientom zatwierdzone przez URE stawki. Inni sprzedawcy dostosowują swoje oferty do urzędowych cenników. W przypadku energii dla biznesu nikt nie reguluje stawek, a cenniki są dużo bardziej zróżnicowane. Dla klienta oznacza to, że przy podpisaniu korzystnej umowy może bardzo dużo zaoszczędzić i odwrotnie, przy gorszej ofercie może bardzo przepłacić. Szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, przed podpisaniem nowej umowy warto dokładnie sprawdzić oferty innych firm.
Ceny prądu dla biznesu rosną ze względu na kilka czynników. Są to głównie:
Prąd dla firm jest droższy niż ten przeznaczony dla gospodarstw domowych. Koszt 1 kWh energii elektrycznej w 2024 roku to 90 gr, w zależności od regionu. Wynika to z obowiązującego w 2024 mechanizmu zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie 693 zł/MWh netto (bez VAT i akcyzy). Stawka brutto, z podatkiem VAT i akcyzą, to 858,54 zł/MWh.
Należy jednak pamiętać, że tańszy prąd dla firm nie dotyczy wszystkich podmiotów. Zamrożenie ceny za prąd dotyczy mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna cena energii nie obejmuje natomiast grup kapitałowych oraz firm, w których:
Z mechanizmu zamrożenia cen nie skorzystają również przedsiębiorstwa, które rozliczają się na podstawie dynamicznej ceny za energię elektryczną. Należy też pamiętać, że stawka 683 zł/MWh obowiązuje wyłącznie na zakup energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności przedsiębiorcy. Aby ochronić się przed wysokimi rachunkami za prąd i uniknąć podwyżki cen, przedsiębiorcy musieli złożyć u dostawcy energii elektrycznej oświadczenie odbiorcy uprawnionego do 31 sierpnia 2024 roku.
Mechanizm zamrożenia cen energii dla firm w 2024 roku obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. Tak wynika z ustawy podpisanej przez Prezydenta 10 czerwca 2024 roku. Warto przypomnieć, że funkcjonował on również w latach poprzednich, bowiem obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy stała cena prądu w Polsce dla firm będzie przedłużana na kolejne lata. Można jednak spodziewać się stopniowego odmrażania rynku energii elektrycznej, choć niekoniecznie oznacza to dalsze podwyżki.