Wiedza i pomoc
29.10.2024

Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w 2024 roku

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych pozwala generować oszczędności na rachunkach za prąd.

pexels.com

Instalacja fotowoltaiczna sprawdza się zatem nie tylko w domach i firmach, lecz także w budynkach wielorodzinnych. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o instalacji PV dla wspólnot mieszkaniowych!

W skrócie:
  • Inwestycja w fotowoltaikę może być korzystna także dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
  • Prosumenci zbiorowi obejmują zbiór inwestorów z jednego bloku, którzy korzystają z jednej instalacji fotowoltaicznej.
  • Fotowoltaika dla lokatorów niesie za sobą szereg zalet.
  • Dotację na fotowoltaikę dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni dają szansę na korzystanie z OZE w wielu nowych miejscach.

Na jakich zasadach wspólnoty i spółdzielnie mogą zakładać fotowoltaikę?

Podmioty będące prosumentem zbiorowym mają możliwość przypisania do jednego punktu poboru energii instalację o mocy do 50 kW. Jest ona określana zgodnie z zamontowaną mocą systemu PV należącego do prosumenta lub zgodnie z udziałem w fotowoltaice na wspólnym dachu. Jeśli prosumentem zbiorowym jest więcej niż jeden wytwórca energii ze słońca, czyli gdy udziały w instalacji wykupili mieszkańcy. Należy wtedy zawrzeć umowę regulującą głównie posiadany tytuł prawny do mikroinstalacji, udziały w fotowoltaice (określone procentowo) i to, kto będzie reprezentantem prosumentów. Rozliczenie odbywa się w net-billingu - prosumentom zbiorowym przypisywana jest energia na podstawie wykupionych udziałów. W tym wypadku po okresie rozliczeniowym prosument odzyskuje do 20% energii pozostałej po rozliczenie energii oddanej oraz pobranej.

W przypadku prosumenta lokatorskiego, można zamontować instalację PV rozliczaną na specjalnych zasadach. W tym wypadku energia z fotowoltaiki może zostać wykorzystywana jedynie na potrzeby wspólne. Co istotne, moc takiej energii może być wyższa niż wynika z zapotrzebowanie energetycznego. Rozliczenie odbywa się w net-billingu, a nadwyżki energii odsyłane do sieci są przeliczanie na podstawie RCEm, czyli późnej stawki godzinowej. Wartość  energii w stu procentach wraca do inwestora i przeznaczana jest na dowolne cele.

Fotowoltaika na dachu spółdzielni mieszkaniowej

Kim jest prosument zbiorowy oraz lokatorski?

Prosument lokatorski pojawił się w polskim prawie od 1 października 2023 roku. Dotyczy on głównie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) przyłączone za licznikiem części wspólnej budynku.

Z kolei prosument zbiorowy jest odbiorcą końcowym, który wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji OZE przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielorodzinnego.

Korzyści z fotowoltaiki dla lokatorów

Lokatorzy będący prosumentami lokatorskimi mogą czerpać korzyści z fotowoltaiki. Mają możliwość odzyskania 100% energii, którą sprzedają, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Korzystają także z nadwyżek energii do pokrywania kosztów np. remontowych, związanych z energetyką lub utrzymaniem budynku.

A jakie są zalety dla prosumenta zbiorowego? Tutaj również mamy do czynienia z oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną. Wyprodukowany prąd ze słońca eliminuje potrzebę zakupu energii z sieci i wpływa na wzrost niezależności energetycznej. Każdy uczestnik posiada udziały w systemie fotowoltaicznym, co daje możliwość produkowania własnej zielonej energii i dzielenia się nią z innymi mieszkańcami. Plusem jest też podział kosztów inwestycji.

Panele słoneczne na dachu wspólnoty mieszkaniowej

Korzyści z fotowoltaiki dla zarządcy wspólnoty?

Zarządcy wspólnoty z zaoszczędzonych pieniędzy mogą dokonywać modernizacji, budować place zabaw dla dzieci i zielone tereny dla mieszkańców. W wielu budynkach wielorodzinnych tkwi spory potencjał związany z produkcją energii ze słońca. Zazwyczaj są to niezacienione bloki, które mają sporo wolnej przestrzeni na dachu. Jak już wiemy, w przypadku prosumenta lokatorskiego zaoszczędzone środki można przeznaczać na dowolne cele! W tej sytuacji zarządca może inwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.

Czy wiesz, że...

Opłacalność fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej

Instalacja OZE na budynku staje się coraz bardziej opłacalna w przypadku bloków i kamienic! Prosumenci lokatorscy mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych nadpłaty dla wspólnoty, do wykorzystania na różne cele. Pamiętajmy o tym, że im większa instalacja, tym większe zyski.

Dla prosumentów zbiorowych wspólna instalacja fotowoltaiczna również jest opłacalna. Energia wyprodukowana oraz zużyta w tym samym czasie traktowana jest jako autokonsumpcja, dlatego nie są naliczane opłaty dystrybucyjne.

Dotacje na fotowoltaikę dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dotacje na fotowoltaikę dla prosumenta lokatorskiego są następujące:

  • Grant OZE Banku Gospodarstwa Krajowego - dofinansowanie wynosić może do 50% kosztów inwestycji netto.
  • Kredyt Banku  Gospodarstwa Krajowego - istnieje możliwość uzyskania kredytu na kupno i montaż paneli PV.
  • Premia termomodernizacyjna - pozwala odzyskać 31% wartości kosztów inwestycji brutto.

Prosument zbiorowy natomiast ma możliwość skorzystania z dotacji takich jak:

  • Grant OZE - to program finansowania, który wspiera inwestycje w instalacje odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i jest częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
  • Premia termomodernizacyjna - wynosi 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub 31% kosztów łącznych wraz z inwestycją z instalacje OZE.
  • Białe certyfikaty - to system świadectw efektywności energetycznej, oparty o zapisy ustawy z dnia 20 maja 2016 roku. Ten mechanizm daje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy na wykonanie modernizacji, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej w budynkach i oszczędzaniu energii.