Rosnące ceny prądu i postulaty ekologów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii. Dużą popularność zyskuje fotowoltaika, ile jednak kosztuje postawienie własnej minielektrowni?
- Koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych
- Właściciel instalacji fotowoltaicznej zmniejsza swoje rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie
- Opłacalność fotowoltaiki zwiększa się przy skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej
- W 2022 roku zmienił się system rozliczania fotowoltaiki z zakładami energetycznymi
Fotowoltaika - koszty i zyski
Zakup i montaż:
Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowym, ale dość sporym wydatkiem, który mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. W kosztach, które musimy wziąć pod uwagę znajdują się: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawa i montaż, pomiary i podatek VAT(8% dla domu mieszkalnego i 23% dla firm). 5 kwietnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym EU ukazał się dokument, z którego wynika, że obniżenie stawki VAT ma w przyszłości dotyczyć domowej fotowoltaiki i pomp ciepła. Na podstawie nowych przepisów dany kraj będzie mógł zastosować obniżkę VAT od 0 do 5%. W tym momencie zadaniem poszczególnych państw Unii Europejskiej jest praca nad opublikowaniem przepisów niezbędnych do wdrożenia obniżonego VAT-u na fotowoltaikę. Czas ten otrzymały do 31 grudnia 2024 roku.
Żeby móc dostosować wydatki do możliwości i potrzeb, na początek warto wiedzieć, od czego dokładnie zależy koszt fotowoltaiki. Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym znajduje się instalacja - od niego zależna będzie zastosowana konstrukcja montażowa. Ważna jest także moc instalacji, a więc ilość zastosowanych modułów i jakość użytych tworzyw.
Koszty użytkowe:
Koszt fotowoltaiki nie kończy się na samym zakupie, jednak przez bardzo długie gwarancje obejmujące elementy instalacji utrzymanie jej jest bardzo tanie. Do wydatków eksploatacyjnych należy doliczyć mycie paneli fotowoltaicznych i przeglądy. Jest to nie więcej niż kilkaset złotych rocznie. Niektórzy użytkownicy decydują się również na dodatkowo płatne ubezpieczenie.
Istotnym aspektem korzystania z fotowoltaiki jest też automatyczne przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci.
Zyski:
Do marca 2022 roku opłacalność fotowoltaiki opierała się na tym, że użytkownik pokrywał tylko opłaty stałe za korzystanie z sieci elektrycznej. Nie trzeba było przejmować się wtedy coraz większymi podwyżkami cen prądu, a miesięczne rachunki wynosiły zaledwie kilkanaście złotych. Wynikało to ze specjalnego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym. Według starego systemu opustów użytkownik w ciągu roku mógł odebrać 70-80% prądu za darmo, to jest energię z instalacji, która trafiła wcześniej do sieci. Co ważne, osoby, które zostały prosumentami od 1 kwietnia 2022 roku rozliczane są z zakładem energetycznym według nowego systemu net-biling (przejściowy system opustów). System ten zwiastuje wyższe rachunki za prąd dla prosumentów. W naszym kolejnym artykule dowiesz się więcej o tym, jak nowe zasady rozliczania z zakładem energetycznym wpływają na opłacalność fotowoltaiki.
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Czernikowie i ma powierzchnię 7,7 hektarów. Właścicielem farmy o mocy około 4 MW jest Energa.
Ulga na fotowoltaikę
W pierwszym kwartale 2022 ruszyło przyjmowanie wniosków w nowej edycji programu Mój Prąd 4.0. Na korzyści wzięcia udziału w programie mogą liczyć nie tylko prosumenci. W nowej edycji oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych dofinansowywane są też systemy zarządzania energią, magazyny energii, ciepła i chłodu.
Dużym bonusem, który dostają osoby planujące inwestycję jest ulga termomodernizacyjna - obniży ona cenę instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 53 tysiące złotych od wszystkich wydatków termomodernizacyjnych. Żeby skorzystać z ulgi należy: rozpocząć montaż instalacji i kupować produkty, które można odliczać od dochodu, zakończyć montaż w ciągu 3 lat, odliczać wydatki w corocznym rozliczeniu PIT. Ważne, aby wydatki rozpocząć dopiero gdy budynek, na którym montujemy instalację jest w użytku.
Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?
Czas zwrotu instalacji jest zależny od dopasowania jej mocy do zużycia prądu w domu - wyjaśniamy to w artykule: Instalacja fotowoltaiczna - Co to jest? Jak obliczyć moc?
Przyjmuje się, że dobrze dobrana instalacja powinna zwrócić się po kilku latach od montażu.
Czas ten może być dużo krótszy. Wpływ na to mają między innymi rosnące ceny prądu. Im są wyższe, tym więcej właściciel instalacji zaoszczędzi więcej w porównaniu do statystycznego gospodarstwa domowego bez fotowoltaiki. Szacuje się również, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przyspieszy zwrot kosztów nawet o kilka lat. Osoby, które są zainteresowane sprawdzeniem ofert na fotowoltaikę mogą skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Rachuneo lub do nas zadzwonić.