Każdy znak wykorzystany w nazwie taryfy ma swoje znaczenie. W przypadku taryfy C12a jest to:
Godziny szczytowe i pozaszczytowe mogą różnić się w zależności od wybranej oferty i sprzedawcy prądu. Energia może być tańsza między 22:00 a 7:00, a także między 10:00 a 15:00.
Oznacza to, że taryfa C12a będzie najbardziej korzystna dla przedsiębiorstw, które najwięcej energii pobierają właśnie w tym czasie.
Przed wybraniem taryfy należy sprawdzić, czy będzie ona opłacalna. W przypadku taryf dwustrefowych, najlepiej jest wykonać audyt energetyczny i na jego podstawie ocenić, w których godzinach pobieramy najwięcej prądu. Można to zrobić również na własną rękę, odczytując wartość z licznika energii elektrycznej.
Jeżeli zużycie prądu będzie znacznie większe w godzinach pozaszczytowych, taryfa C12a może znacznie obniżyć nasze rachunki. W przypadku niewielkich różnic w poborze energii w godzinach szczytowych i pozaszczytowych, taryfa C12a może być nieopłacalna.
W taryfie C12a płaci się dwie różne stawki za prąd. Dokładny koszt możesz sprawdzić na swojej fakturze za energię elektryczną. U pięciu największych sprzedawców energii, ceny prądu w taryfie C12a wyglądają następująco:
Oferty innych sprzedawców energii możesz sprawdzić w porównywarce Rachuneo.
W 2023 r. małe i średnie przedsiębiorstwa obowiązuje stawka maksymalna (858 zł brutto za MWh). Oznacza to, że mimo cenników sprzedawców w taryfie C12a, płacą oni jedną stawkę za energię przez całą dobę.
Jeżeli nie masz pewności czy taryfa C12a jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowej pomocy ekspertów Rachuneo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez wiadomość e-mail, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę.
Lata doświadczenia na rynku energii elektrycznej pozwoliły nam pomóc setkom klientów, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Z pomocą Rachuneo podpiszesz nową, korzystną umowę przez internet. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga od Ciebie szukania informacji na temat rynku energetycznego.