Dystrybutor a sprzedawca

Na czym polega różnica?
Odpowiedź w skrócie:
  • Zadaniem dystrybutorów jest utrzymanie sieci energetycznej i dostarczanie prądu do odbiorców w danym regionie
  • Sprzedawcy handlują energią kupowaną hurtowo na giełdzie energii
  • Opłata za energię czynną (dla sprzedawcy) i za dystrybucję (dla dystrybutora) to główne składniki typowej umowy dla klienta indywidualnego

Cała Polska podzielona jest na kilka obszarów, obsługiwanych przez dużych dystrybutorów energii. Ich zadaniem jest utrzymywanie sieci energetycznej i przesyłanie energii elektrycznej do końcowych odbiorców. Dystrybutorzy to: PGE, E.ON, Tauron, Enea i Energa.

Koniecznie wybierz umowę kompleksową!

Jeżeli znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę innego sprzedawcy - koniecznie podpisz z nim umowę kompleksową. Unikniesz konieczności osobnego rozliczania energii czynnej i kosztów dystrybucji.

Klient, niezależnie od lokalizacji, może wybrać dowolnego sprzedawcę i skorzystać z jego oferty. Jednak jednocześnie zawsze będzie musiał korzystać z sieci dystrybutora działającego na tym terenie.

Dla ułatwienia wprowadzono umowy kompleksowe, dzięki którym nabywca opłaca jedną fakturę, obejmującą zarówno cenę zakupu energii, jak i koszt jej przesłania. Fakturę taką wystawia sprzedawca energii, rozliczając się później z dystrybutorem.

Powiązane pytania
Porównaj ceny energii w Twoim regionie