Wiedza i pomoc
27.10.2024

Podwyżki cen gazu w 2024 roku oraz prognozy na 2025 roku?

Opisujemy wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych

fot. pexels.com

W tym roku od 1 lipca płacimy za gaz więcej. Czekamy na decyzję rządu w sprawie działań ochronnych na 2025 rok.

W skrócie:
  • Średnia cena 1 kWh gazu wraz z opłatami wynosi 31 groszy za dla klientów indywidualnych.
  • Od 1 lipca 2024 r. cena za 1 MWh gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wynosi 239 zł.
  • Ceny gazu na rynkach hurtowych zmniejszają się, co pozwoliło na wprowadzenie korekt zatwierdzonej w taryfie URE urzędowej ceny gazu.
  • W drugiej połowie 2024 r. przestało częściowo obowiązywać ustawowe mrożenie cen nośników energii, co oznacza dla odbiorców wyższe ceny gazu.
  • Zgodnie z przewidywaniami, ceny gazu w 2025 roku mogą wzrosnąć o ok. 15-20 procent dla odbiorców końcowych. Rząd przewiduje także ograniczenie działań ochronnych.

Jak wygląda rachunek za gaz dla gospodarstw domowych w 2024 roku?

Od 2021 roku cena gazu dla klientów indywidualnych była podnoszona aż czterokrotnie. Aktualnie 1 kWh gazu kosztuje 20,017 groszy netto. Jeśli chodzi o dostępne taryfy, ceny gazu ziemnego różnią się tutaj w niewielkim stopniu. Odbiorcy z taryf gazu od W-1 do W-4 korzystają z takich samych cenników. Jedynie duże firmy korzystające z taryf od W-5 w górę mają przygotowane cenniki indywidualne.

Dlaczego ceny paliwa gazowego wciąż rosną?

Cena gazu rośnie praktycznie na całym świecie. Sytuację w Europie pogorszyła decyzja rosyjskiego GAZPROMU o zmniejszeniu dostaw, dziś sytuację w Polsce pogarsza całkowite odcięcie od dostaw gazu z Rosji. Mniejsze dostawy z kluczowych gazociągów spowodowały, że zapasy szybko malały i nie wystarczały na ogromny popyt, jaki pojawił się w okresie postpandemicznym. Inne czynniki mające wpływ na wzrost cen gazu to:

  • Wzrost popytu - po pandemii, gospodarki globalnie się odbudowują, co prowadzi do większego zapotrzebowania na paliwa.  
  • Geopolityka - jak już wiemy, odcięcie od dostaw gazu z Rosji wpływa na zakres cenowy.  
  • Koszty produkcji - wzrost cen surowców oraz kosztów produkcji energii wpływają na ceny paliw.
  • Kurs walut - wzrost kursu dolara amerykańskiego wzmacnia ceny paliw na rynkach globalnych.
  • Regulacje klimatyczne - polityka dekarbonizacji i ograniczenia emisji CO2 prowadzi do zmian w rynku paliw kopalnych.

Po co nam ten gaz?

Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika również z aktualnych trendów i transformacji ekologicznej. Błękitne paliwo, jak nazywa się często gaz ziemny, znacząco redukuje emisję CO2, w porównaniu do węgla ogranicza jego emisję aż o 50%. Gaz ziemny jest też nadal tańszym źródłem energii. Łatwiejsze wydobycie i transport gazu oraz brak konieczności dodatkowej obróbki bardzo mocno obniżają jego koszt produkcji. Dlatego też coraz więcej firm i gospodarstw domowych decyduje się na jego wykorzystywanie.

Obecna sytuacja z paliwem gazowym w 2024 roku jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników. Dotyczą one głównie wzrostu cen na poziomie 13,2% z powodu podwyższenia stawki opłaty paliwowej. Poza tym ustawa z 23 maja 2024 roku wprowadził nowe regulacje o cenach gazu, usuwając zamrożenie cen na poziomie z 2022 roku. Gospodarstwa domowe były chronione przed niekontrolowanymi wzrostami w tym zakresie jedynie do końca czerwca 2024 roku! Unia Europejska podchodzi do paliwa gazowego z dążeniem do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i przesunięcia na bardziej zrównoważone źródła energii.

Podwyżki cen gazu dla ogrzewających nieruchomość

Rynek surowców destabilizuje się w dosyć szybkim tempie. Jakie są obecne podwyżki cen gazu dla ogrzewających nieruchomości? Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono podwyżki w tym zakresie o około 19%. Dla kotłów gazowych wraz z uwzględnieniem podatku VAT, rachunek będzie większy o około 22%. Wprowadzono także program osłonowy dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej - ochrona ta obejmuje ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego.. Około 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach otrzymało jednorazowe świadczenie pieniężne, a jego wysokość zależała od liczby osób w gospodarstwie.

Od  lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstwa domowego wynosi 239 zł/MWh. Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

Czy wiesz, że...

27 kwietnia 2022 roku o godzinie 8:00 rano zostały całkowicie wstrzymane dostawy gazu z Rosji do Polski. Żądaniem Rosji było opłacanie gazu w rublach, na co nie zgodził się polski rząd.

Jakie wzrosty cen gazu w 2025 roku?

Zapisy planu budżetowego na przyszły rok wskazują na wzrost cen gazu o 20%. Te zmiany wiążą się z częścią polityki rządowej, która doprowadziła do odmrożenia cen za energię od połowy 2024 roku. Nowe taryfy będą miały wpływ na inflację średnioroczną i mają rozłożyć się na dwa lata. W roku 2025 wzrost taryf będzie wynosił 15% i przełoży się na wzrost inflacji o 1,1 punktu procentowego.

Jaka będzie przyszłość gazu w Polsce?

Przyszłość gazu w Polsce zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak polityka energetyczna, globalne zmiany klimatyczne i dostępność alternatywnych źródeł energii. Obecnie Polska inwestuje w zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwijanie infrastruktury gazu ziemnego, w tym nowe projekty gazociągów i zwiększenie rezerw gazu. Jednakże w dłuższej perspektywie czasu, wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz presje klimatyczne mogą zmusić Polskę do ograniczenia zależności od gazu ziemnego. To może także prowadzić do większego wykorzystania energii odnawialnej, takich jak energia wiatrowa i słoneczna oraz do dalszego rozwoju technologii wodorowych i innych alternatyw.

Okazuje się, że w 2040 roku zacznie obowiązywać zakaz ogrzewania domów gazem! Zakaz montażu gazowych kotłów jest zatem coraz bliżej, co wynika z przepisów wprowadzonych przez Parlament Europejski. Od 1 stycznia 2030 nie będzie można montować kotłów gazowych w nowych budynkach. Alternatywą mają stać się kotły na biomasę, pompy ciepła i grzejniki elektryczne, przy czym już w 2027 roku ceny gazu mogą znacznie wzrosnąć.

Jak ograniczyć wzrosty cen?

Nie możesz zmienić Operatora Systemu Dystrybucyjnego, do którego sieci jesteś podłączony. Możesz natomiast zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy gazu. Opłaty za sam gaz i za abonament zależą od danego sprzedawcy gazu. W porównywarce cen gazu Rachuneo możesz sprawdzić, jaka firma może być dla Ciebie korzystniejsza. Wystarczy, że wpiszesz swój kod pocztowy, wysokość rachunku za gaz oraz opcjonalnie zaznaczysz taryfę, do której jesteś zakwalifikowany u obecnego sprzedawcy gazu, a my pokażemy Ci oferty dostępne w twoim regionie. Działania, jakie należy podjąć w celu zmiany dostawcy gazu, opisaliśmy w artykule "Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku". Przy wybieraniu nowej oferty na sprzedaż gazu, warto zwrócić uwagę na niską stawkę za 1 kWh gazu oraz na niską opłatę abonamentową. Dostawcy coraz częściej również oferują sprzedaż prądu i gazu, co może pomóc Ci uszczuplić domowy budżet, w zależności od proponowanej oferty.