Instalacja systemu czerpiącego energię ze słońca wiąże się z dużą oszczędnością. Najpierw jednak zakup fotowoltaiki wymaga zainwestowania około kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej. Co zrobić, jeśli nie stać nas na taki wydatek?
- Istnieją alternatywne metody finansowania fotowoltaiki w 2024 roku: raty, kredyty gotówkowe, dotacje rządowe oraz specjalne kredyty na fotowoltaikę.
- Kredyt na fotowoltaikę posiada wiele zalet, np. korzystne warunki i szybka decyzja kredytowa.
- Aby otrzymać ekokredyt, niezbędne jest sporządzenie szczegółowego planu inwestycji.
Kredyt na panele fotowoltaiczne
Większość banków ma w swojej ofercie ekokredyty na realizację inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii - a więc także kolektory słoneczne PV. Kredyty te nie wymagają wkładu własnego, są niżej oprocentowane i gwarantują dużo szybszą decyzję kredytową. Konieczne jest jednak dokładne udokumentowanie inwestycji.
Zalety kredytu na fotowoltaikę
Kredyty na fotowoltaikę udzielane są osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom. Coraz częściej banki współpracują z firmami zajmującymi się instalowaniem systemów fotowoltaicznych. Dzięki temu otrzymujemy ofertę pożyczki na kwotę obejmującą pełną realizację konkretnego projektu.
Zalety tego rozwiązania to m.in.:
- brak wkładu własnego
- niższa prowizja za udzielenie kredytu
- niższe oprocentowanie niż w kredycie gotówkowym
- możliwość rozłożenia na niskie raty
- długi termin spłaty (nawet 15 lat)
- szybka decyzja kredytowa
Co należy zrobić, aby otrzymać pożyczkę na fotowoltaikę?
Korzystny kredyt na zielone zmiany, podobnie jak pozostałe kredyty celowe, ma wiele zalet, spośród których najważniejszą jest niski koszt. Jednak aby uzyskać najtańszy kredyt na fotowoltaikę, konieczne jest szczegółowe udokumentowanie inwestycji i złożenie w banku:
- wniosku o kredyt
- dokumentów dochodowych
- dokumentów dotyczących niezbędnych dla inwestycji wymagań technicznych
Decyzja o udzieleniu pożyczki na OZE podejmowana jest niemal natychmiastowo.
Jakie banki oferują kredyt na instalację fotowoltaiczną?
Korzystne oferty kredytów znajdziesz w bankach: PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, ING BŚ, Bank Spółdzielczy, Alior Bank.
Niektóre banki, jak np. Santander Polska, nie oferują kredytu eko. Santander współpracuje jednak z firmami zajmującymi się montażem fotowoltaiki, udzielając kredytów ratalnych na konkretną usługę wykonaną przez partnera.
O czym pamiętać?
Kredyt na panele fotowoltaiczne jest przeznaczony dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w ekologiczne źródła energii. Banki oferują najlepszy kredyt na fotowoltaikę, aby wspierać inwestycje w zielone technologie i pomagać w obniżeniu kosztów energii elektrycznej.
Inwestycja w fotowoltaikę uprawnia Cię do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej uwzględnianej przy rozliczeniu PIT. Możesz odliczyć nawet do 53 000 zł!
Kredyt na fotowoltaikę w firmie realizującej instalację
Co istotne, wiele firm zapewniających montaż paneli fotowoltaicznych oferuje kredyty na instalacje fotowoltaiczne. Możesz skorzystać także z różnych opcji finansowania, takich jak kredyty bankowe, pożyczki ekologiczne czy leasing. Przed instalacją paneli fotowoltaicznych zatem warto dowiedzieć się, czy można liczyć na wsparcie finansowe w firmie oferującej montaż fotowoltaiki. Pomocny jest z pewnością ranking kredytów na zakup i instalację systemu fotowoltaicznego, który pozwoli wybrać najlepszy kredyt na fotowoltaikę.
Dotacje rządowe jako alternatywa dla kredytu na zakup paneli fotowoltaicznych
Dotacje rządowe mogą być atrakcyjną alternatywą dla kredytu na zakup instalacji fotowoltaicznej. W Polsce przykładowo program "Mój Prąd" lub "Czyste Powietrze" oferuje dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Często są one niższe od kredytów, co może znacząco zmniejszyć koszty inwestycji.
Regionalne wsparcie kredytowe
Regionalne wsparcie kredytowe na zakup paneli fotowoltaicznych może być dostępne w różnych formach, zależnie od lokalizacji i programów oferowanych przez lokalne władze lub instytucje finansowe. Do dyspozycji odbiorców pozostają:
- Programy regionalne dotacyjne - wiele regionów proponuje dotacje na instalacje fotowoltaiczne, które mogą być wykorzystane do pokrycia części kosztów inwestycji.
- Kredyty preferencyjne - niektóre banki regionalne mogą oferować kredyty na zakup i montaż paneli słonecznych na preferencyjnych warunkach, np. niższe stopy procentowe lub dłuższy okres amortyzacji.
- Wsparcie techniczne - regionalne instytucje mogą zapewniać wsparcie techniczne w we wnioskowaniu o kredyt, pomagając w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.