Wiedza i pomoc
10.3.2025

Serwis instalacji fotowoltaicznej – kiedy warto się zdecydować i jaka jest cena?

Czy jest obowiązkowy, czy po prostu dobra praktyka?

fot. pexels.com

Serwis fotowoltaiki – obowiązek, czy po prostu dobra praktyka? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na przegląd instalacji fotowoltaicznej i jakie niesie to korzyści.

W skrócie:
  • Domowa mikroinstalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, ale warto przeprowadzać okresowe przeglądy.
  • Okresowa kontrola i pomiary parametrów pozwalają wykryć drobne uszkodzenia, które mogłyby doprowadzić do poważniejszych awarii.
  • Zaleca się wykonanie przeglądu fotowoltaiki co najmniej raz na 5 lat.
  • Diagnostykę i naprawę instalacji powinien wykonać profesjonalny serwis – samodzielne ingerencje mogą być niebezpieczne.

Jak często należy przeprowadzać serwis instalacji fotowoltaicznej?

Co do zasady przeglądy fotowoltaiki nie są obecnie obowiązkowe, ale nie oznacza to, że można pozostawić ją samą sobie. Fotowoltaika jest z reguły bezawaryjna i bezobsługowa, niemniej nawet pobieżne oględziny całej instalacji warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Wizualna kontrola systemu montażowego, falownika, okablowania i paneli PV pozwala wykryć nieprawidłowości, np. poluzowanie wtyczek lub zaczepów.

Choć nie ma obowiązku kontroli pracy instalacji fotowoltaicznej jako takiej, nie obędzie się bez przeglądów. Wynika to z faktu, że fotowoltaika jest częścią instalacji elektrycznej, a ta wymaga regularnego sprawdzania. Szczegółowo reguluje to Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Wyjaśnia ona, że obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:

kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Oprócz obowiązkowych przeglądów warto wykonywać kontrole doraźne, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego działania fotowoltaiki.

Kiedy warto przeprowadzić przegląd?

  • znaczne obniżenie wydajności instalacji;
  • widoczna korozja na metalowych elementach stelaża;
  • nieprawidłowa praca inwertera (np. hałas, nieprzyjemny zapach, nagłe wyłączenia);
  • zwisające luźno kable i wtyczki;
  • pęknięcia i inne uszkodzenia paneli PV;
  • uszkodzenia izolacji;
  • podwyższone rachunki za prąd.

Co obejmuje przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Coroczny przegląd fotowoltaiki nie obejmuje zazwyczaj pogłębionych pomiarów modułów, a raczej skupia się na podstawowych czynnościach. Właściciel instalacji lub serwisant powinien wówczas ocenić wizualny stan instalacji, sprawdzić okablowanie i wyczyścić ewentualne zabrudzenia, takie jak ptasie odchody czy zalegające liście. Może to uchronić instalację fotowoltaiczną nie tylko przed naprawą, ale i spadkiem wydajności. Uszkodzony moduł, nieprawidłowo działający falownik, czy kiepski stan techniczny konstrukcji to zagrożenia dla poprawnego działania fotowoltaiki.

Szczegółowy serwis paneli fotowoltaicznych warto przeprowadzić raz na 5 lat. Taki przegląd obejmuje już m.in. pomiary kontrolne, analizę pracy falownika, test zabezpieczeń czy, w razie potrzeby, badania przy pomocy kamery termowizyjnej. Przykładowo jeśli mamy podejrzenie występowania hot-spotów, czyli miejscowego przegrzewania się paneli taki przegląd powinien wykryć usterkę.

Jakie są koszty serwisu instalacji fotowoltaicznej?

Ile kosztuje przegląd instalacji PV? Cena uzależniona jest m.in. od umiejscowienia paneli, ich liczby i wielkości instalacji fotowoltaicznej. Na wycenę wpłynie również sama lokalizacja gospodarstwa domowego. W niektórych rejonach Polski dostęp do wykwalifikowanego serwisu fotowoltaicznego jest ograniczony, dlatego koszt będzie wyższy.

Ceny przeglądów mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 10 kWp wahają się od ok. 500 zł do 1000 zł. Kontrole dużych farm fotowoltaicznych lub fotowoltaiki dla firm ustalane są indywidualnie na podstawie konkretnych wymagań. Koszty regularnych przeglądów są dużo niższe niż te związane z ewentualnymi naprawami usterek.

Jakie są korzyści z regularnego przeglądu instalacji fotowoltaicznej?

Konserwacja i kontrola paneli fotowoltaicznych, falownika, okablowania czy innych elementów instalacji PV ma wiele zalet. Tą najważniejszą jest zwiększona wydajność fotowoltaiki, przekładająca się realnie na oszczędność pieniędzy. Wysoki uzysk prądu jest możliwy tylko wtedy, gdy panele są sprawne i czyste - warto też planować regularne mycie instalacji fotowoltaicznej. Przeglądy serwisowe instalacji wpływają też na koszty eksploatacji. Wykrycie drobnej nieprawidłowości w układzie elektrycznym może uchronić fotowoltaikę przed poważnymi awariami. To długoterminowe oszczędności, których często nie bierzemy pod uwagę.

Pamiętaj, że naprawą paneli fotowoltaicznych powinien zająć się doświadczony serwis. Powierzenie tej usługi specjalistycznej firmie zapewnia zachowanie gwarancji. Własnoręczne naprawy mogłyby skończyć się jeszcze gorzej, np. porażeniem prądem.

Jak znaleźć odpowiedni serwis do przeglądu fotowoltaiki?

Szukasz serwisu, który zatroszczy się o Twoją instalację fotowoltaiczną? Zwróć uwagę na kilka aspektów związanych z profesjonalizmem firmy. Przed wyborem ekipy warto zwrócić uwagę na:

  • doświadczenie i certyfikaty – najlepiej wybierać firm posiadające uprawnienia UDT lub certyfikaty branżowe;
  • opinie klientów – recenzje w internecie powiedzą wiele o jakości usług;
  • zakres usługi – jeśli chcesz sprawdzić swoją instalację kompleksowo, zatrudnij firmę oferującą szeroką paletę usług. Niektóre firmy oferują jedynie przeglądu, a inne również naprawy i modernizacje;
  • koszt usługi – przed podjęciem ostatecznej decyzji porównaj oferty kilku firm i wybierz tę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Pamiętaj, by porównać również zakres prac.
Czy wiesz, że...