Na powierzchni paneli fotowoltaicznych zbiera się wiele zanieczyszczeń, które mogą ograniczać uzysk prądu. Regularne czyszczenie paneli pozwala zachować ich wydajność. Jak wygląda prawidłowe mycie instalacji fotowoltaicznej?
- Nie wszystkie zabrudzenia zostają spłukane z paneli w trakcie deszczu.
- Regularne mycie fotowoltaiki pozwala usunąć uporczywy brud.
- Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie tylko zwiększa produkcję energii elektrycznej (kWp), ale i wydłuża żywotność ogniw.
- Samodzielne czyszczenie paneli bywa trudne, dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług mycia profesjonalnego.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Dlaczego warto dbać o czystość paneli fotowoltaicznych?
Czystość paneli fotowoltaicznych to aspekt wpływający na wydajność ogniw, o którym często się zapomina. Po prostu, gdy panele są brudne ich wydajność spada, szczególnie w przypadku dużych zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza paneli bez diod bocznikujących (bypass), które pozwalają na pracę ogniw fotowoltaicznych podczas częściowego zacienienia. Zalegające na panelach zanieczyszczenia, takie jak kurz, ptasie odchody, porosty, mech czy sadza mogą doprowadzić do wyłączenia ogniwa, a zatem i spadku mocy całej instalacji.
Rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że brud wpływa też na żywotność paneli. Nierównomierne nasłonecznienie grozi powstaniem odwrotnej polaryzacji. Dzieje się tak wtedy, gdy zabrudzone (lub zacienione) pobierają moc z pracujących ogniw. Może to skutkować powstaniem tzw. hot-spotu, czyli miejsca o zwiększonym oporze i wysokiej temperaturze. Takie zjawisko może uszkodzić panele.
Kiedy należy umyć panele fotowoltaiczne?
Czyszczenie modułów fotowoltaicznych warto wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, choć w niektórych sytuacjach wystarczy jednokrotne mycie. Symptomem, który powinien nas do tego skłaniać, jest spadek wydajności fotowoltaiki. Zabrudzenia mogą zmniejszyć uzysk prądu nawet o ok. 25 proc., co można zauważyć w wynikach produkcji prądu. Częstotliwość mycia uzależniona jest jednak od wielu czynników, np. ilości zanieczyszczeń w okolicy (np. pyłów z upraw rolniczych, zanieczyszczeń z dróg, smogu) czy kąta pochylenia paneli.
Jeśli chodzi o to kiedy najlepiej myć fotowoltaikę, to najczęściej zaleca się mycie modułów na wiosnę, tuż przed sezonem. Pozimowe czyszczenie paneli słonecznych pozwala pozbyć się wielu zanieczyszczeń z sezonu jesienno-zimowego, takich jak liście, sadza czy pośniegowe zacieki. Dobrym pomysłem jest także mycie paneli słonecznych jesienią, zwłaszcza po suchym lecie.
Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych
Własnoręczne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej jest najłatwiejsze wówczas, gdy mamy do czynienia z konstrukcjami gruntowymi. Łatwy dostęp do paneli pozwala bezproblemowo usunąć wszelkie zabrudzenia, które przylegają do powierzchni modułów. Dużo bardziej skomplikowane jest to wówczas, gdy panele zamontowane są na dachu. Jeżeli mamy do czynienia z dużą instalacji umieszczoną na sporej wysokości, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie mycia profesjonalnej firmie.
O czym pamiętać przy oczyszczaniu fotowoltaiki?
Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych najlepiej użyć miękkiej szczotki i gąbki, a także dedykowanych środków czyszczących, bezpiecznych dla wszelkich powierzchni. Jeśli masz do dyspozycji zewnętrzny kran, możesz spłukać zanieczyszczeni zwykłą wodą, a następnie opłukać panele dodatkowo niewielką ilością wody pozbawionej minerałów. Myjąc panele wodą demineralizowaną, unikniesz kamiennych osadów. Alternatywą są mobilne filtry do zmiękczania wody.
Pamiętaj, że nie należy myć rozgrzanych paneli, dlatego najlepiej rozpocząć prace wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wystawienie paneli na promienie słoneczne utrudniłoby pracę. Do niektórych myjek ciśnieniowych można dokupić specjalne akcesoria do czyszczenia fotowoltaiki, np. szczotki na długich kijach teleskopowych. Jeśli masz w swoim garażu myjkę ciśnieniową, warto sprawdzić dostępne dodatki.
Jakie są zagrożenia przy myciu paneli fotowoltaicznych?
Podczas oczyszczania powierzchni paneli słonecznych trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko porażenia jest niewielkie, ale trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Nie dotykaj żadnych elementów systemu fotowoltaicznego i nie myj paneli wodą po wysokim ciśnieniem. Myjka ciśnieniowa skutecznie usuwa brud, ale może uszkodzić instalację PV.
Narzędzia pomagające wyczyścić panele słoneczne
Istnieje kilka narzędzi, które ułatwią mycie ogniw. Należą do nich m.in.:
- szczotka teleskopowa z miękkim włosiem;
- zmiękczacze do wody;
- myjki o niskim ciśnieniu;
- systemu automatycznego czyszczenia.
Jeśli nie masz wody destylowanej lub demineralizowanej, możesz użyć... deszczówki. To wciąż lepsze rozwiązanie niż woda z kranu.
Bezpieczeństwo podczas mycia paneli
Jeśli prowadzisz pracę na wysokościach, warto pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Zaleca się zastosowanie szelek asekuracyjnych, stabilnych drabin czy butów antypoślizgowych. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy drugiej osoby, która będzie Cię asekurować. Ważne jest też to, aby nie polewać wodą bezpośrednio falownika, przewodów, złączy czy innych elektrycznych elementów.
Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?
Koszt takiej usługi waha się od ok. 5 do 20 zł za metr kwadratowy paneli. Ceny te mogą się różnić w zależności od lokalizacji, rozmiaru instalacji, stopnia zabrudzenia czy umiejscowienia paneli. Niektóre firmy wyceniają usługę w zależności od mocy instalacji, inne zaś doliczają stałą kwotę początkową, niezależnie od zakresu usługi.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych
Najtańszym rozwiązaniem wydaje się samodzielne czyszczenie paneli, ale czy na pewno? W wielu przypadkach wymaga to zakupy odpowiedniej myjki, szczotek, drabiny, wody demineralizowanej czy biodegradowalnych preparatów czyszczących. Może więc okazać się, że profesjonalne mycie będzie dużo tańsze.
Firma specjalizująca się w czyszczeniu paneli PV
Jeśli chcesz ograniczyć wydatki początkowe, nie masz gdzie przechowywać wszystkich akcesoriów lub po prostu nie chcesz ryzykować, skorzystaj z usług specjalistów. Zlecenie mycia instalacji firmom jest nie tylko dużo wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze. W razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność stoi po stronie wykonawcy, który powinien być ubezpieczony na taką okoliczność.
Planujesz zamontować fotowoltaikę? Sprawdź, jaką instalacją fotowoltaiczną wybrać oraz jakie dotacje na nią przysługują.