Trudno wyobrazić sobie budowę domu bez użycia energii elektrycznej. Zanim zostanie wykonane przyłącze docelowe i, inwestor może skorzystać z tzw. prądu budowlanego. Czym jest prąd budowlany i jaka taryfa jest najkorzystniejsza?
- Prąd budowlany to taryfa na czas budowy domu.
- Prąd w taryfie C11 jest droższy od prądu w standardowej taryfie G11, stosowanej w gospodarstwach domowych.
- Na taryfę G11 można przejść dopiero po wykonaniu przyłącza stałego, zakończeniu budowy i oficjalnym odbiorze budynku.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Jaki to prąd budowlany?
Prąd budowlany to tymczasowa taryfa energii elektrycznej, pozwalająca na zasilanie placu budowy. Przyłącze energetyczne wykonywane jest stosunkowo szybko, co pozwala rozpocząć prace budowlane, zanim powstanie przyłącze stałe.
Moc przyłącza dobierana jest w taki sposób, by móc wykonać większość prac budowlanych. Zasilenie maszyn i sprzętu budowlanego wymaga często większej mocy umownej niż ta stosowana standardowo w gospodarstwach domowych, dlatego warto poradzić się w tej sprawie elektryka. W innym przypadku w trakcie budowy nie będzie można korzystać z maszyn w jednym momencie.
Tymczasowe przyłącze prądu budowlanego
Energia na budowie zapewniana jest przez zakład energetyczny, który wykonuje tymczasowe przyłącze elektryczne. Jest ono zakładane w terminie do 2 miesięcy, więc z reguły znacznie szybciej niż przyłącze docelowe. Podłączenie prądu do rozdzielni wymaga określenia mocy potrzebnej do wykonania wszelkich prac budowlano-montażowych. Z dostawcą energii elektrycznej trzeba również zaplanować sposób dostarczenia prądu.
Różnice między przyłączem tymczasowym, a stałym
Na etapie budowy taryfa budowlana C11 może być obsługiwana zarówno przez przyłącze tymczasowe, jak i docelowe (stałe). Podstawową różnicą jest czas oczekiwania na wykonanie przyłącza. Tymczasowe pozwala korzystać z prądu na budowie już po ok. 1-2 miesiącach. Na stałe przyłącze trzeba poczekać znacznie dłużej, nawet kilkanaście miesięcy. Podłączenie prądu budowlanego do tymczasowej rozdzielni przyspiesza więc znacząco rozpoczęcie prac.
Ile kosztuje prąd budowlany?
Jaka jest cena prądu w taryfie budowlanej? Prąd budowlany jest droższy niż prąd docelowy, bowiem korzysta z taryfy C, adresowanej m.in. do przedsiębiorców. Wysoki wzrost cen w tej taryfie wynika zarówno z podwyżek na rynku energii, jak i braku ochrony ze strony Urzędu Regulacji Energetyki. Nie obowiązuje więc stała stawka maksymalna, jak w przypadku taryfy G11. Cena prądu budowlanego może więc dynamicznie się zmieniać, zależnie od wahań na rynku.
Jakie są dostępne taryfy prądu budowlanego?
Prąd budowlany dostępny jest w jednej z trzech taryf z grupy C:
Taryfa C11
Jest to taryfa jednostrefowa, używana również przez przedsiębiorstwa. W tej umowie z dostawcą stawka za prąd budowlany jest taka sama przez całą dobę. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują korzystać z prądu przez cały dzień i rzadko używają prądożernych urządzeń w nocy.
Taryfa C12a
W ramach taryfy C12a stosowane są dwie strefy godzinowe, zależne od pory dnia. Niższa opłata za prąd budowlany dostępna jest pomiędzy 22:00 i 6:00 oraz pomiędzy 13:00 i 15:00, czyli w strefie pozaszczytowej. W pozostałych godzinach, czyli w strefie szczytowej, dostęp do prądu jest droższy. Przedziały czasowe mogą różnić się także w zależności od pory roku.
Taryfa C12b
C12b to również taryfa dwustrefowa, ale obowiązująca zazwyczaj tylko w godzinach nocnych. W tym przypadku doba dzielona jest nie na godziny szczytu i poza szczytem, a na godziny nocne i dzienne. Mogą one różnić się z zależności od lokalnego dostawcy energii, dlatego warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy.
Alternatywy dla prądu budowlanego
Jeśli ilość zużytej energii na budowie jest niewielka, dobrą alternatywą dla taryfy budowlanej może być agregat prądotwórczy. Aby dobrać odpowiednią moc, należy sprawdzić zapotrzebowanie na prąd wszystkich urządzeń stosowanych na budowie. Wadą tego rozwiązania jest hałas i konieczność uzupełniania paliwa. Niewielki agregat prądotwórczy może być także dobrym zabezpieczeniem na wypadek przerw w dostawie energii.
Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?
Przejście na prąd zwykły (stały) możliwe jest po uzyskaniu odbioru budynku. Aby to zrobić, musisz zwrócić się do swojego dostawcy prądu i przedstawić dokumenty potwierdzające odbiór. Budynek musi być także podłączony do docelowego przyłącza. Jeśli jednak na danej działce znajduje się inny budynek należący do tego samego inwestora, można skorzystać z prądu w tańszej taryfie.
Czy można nie korzystać z prądu budowlanego?
Budowa bez prądu z sieci jest możliwa. Wystarczy, że użyjesz agregatu prądotwórczego. Wybór odpowiedniej taryfy budowlanej jest jednak wygodniejszy, dlatego większość inwestorów się na to decyduje.
Nie należy natomiast korzystać ze sposobów, które teoretycznie są możliwe, ale niezgodne z prawem. Nie możesz więc skorzystać z zasilania prądem stałym ani podłączyć się do sieci elektrycznej sąsiada. Korzystanie z cudzego prądu może zostać uznane za nielegalny handel energią. Grożą za to kary i to zarówno dla budującego, jak i sąsiada.