Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Pompa ciepła - plusy i minusy

Jakie są plusy i minusy posiadania pompy ciepła?
fot. pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć coraz więcej energooszczędnych urządzeń, które nie tylko wzbudzają wielkie zainteresowanie, ale również i obawy. Jednym z takich urządzeń jest pompa ciepła, która służy do ogrzewania domu lub wody.
Zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła?
Pomożemy Ci! Skorzystaj z porównywarki ofert.
W skrócie:
  • Pompa ciepła pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, a tym samym ogrzewanie domu.
  • Urządzenie jest w 100% ekologicznym rozwiązaniem, pod warunkiem że w trakcie jej działania korzystamy z prądu z odnawialnych źródeł energii.
  • Inwestycja w pompę znacznie obniża rachunki za ogrzewanie, szczególnie jeżeli nasze zużycie energii elektrycznej jest duże.
  • Koszt inwestycji jest zależny od rodzaju urządzenia.

Działanie pompy ciepła

Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest wykorzystywana do ogrzewania domu lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła opiera się na dwóch źródłach ciepła:

  • Dolne źródło ciepła - może być nim grunt, powietrze lub wody powierzchniowe/podziemne. Dolne źródła mają stosunkowo niskie temperatury. 
  • Górne źródło ciepła - to instalacja grzewcza w budynku.

W takim systemie energia cieplna jest „przepompowywana” z dolnego źródła do górnego. Urządzenie nie wytwarza więc energii cieplnej, lecz wykorzystują energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody gruntowej, a następnie przesyłają ją do wymiennika ciepła i dalej do instalacji w budynku. Energia elektryczna jest wykorzystywana głównie do obiegu czynnika w układzie. Więcej dowiesz się z artykułu: Jak działa pompa ciepła?

Jak wygląda pompa ciepła?

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Dynamiczny rozwój ekologicznych źródeł energii sprawia, że wielu z nas podejmuje działania w celu modernizacji tego obszaru. Wzrost zainteresowania ekologicznymi źródłami energii zdecydowanie działa na korzyść ochrony i poprawy środowiska. Jednym z ekologicznych źródeł energii jest pompa ciepła, która może być alternatywą np. dla kotła zasypowego. Pompa ciepła jest więc w 100% ekologiczna, pod jednym, podstawowym warunkiem...

Urządzenie pracuje w całkowicie nieszkodliwy dla środowiska sposób, wyłącznie gdy prąd używany do uruchomienia pompy ciepła pochodzi z OZE. W przeciwnym razie pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną z węgla, co zwiększa udział emisji szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze. Chociaż polska energetyka bazuje w ponad 80% na węglu, to zielony prąd staje się coraz popularniejszą ofertą różnych dostawców. Energię elektryczną z gwarancją pochodzenia z OZE możesz kupić np. od Orange Energia czy w przypadku firm, od Axpo.

Istnieje jeszcze jeden ważny argument za tym, by pompę ciepła uznać za ekologiczne urządzenie. Pompa nie produkuje popiołu, dymu i wszelkich innych substancji, które są szkodliwe dla środowiska. W skrócie – pompa ciepła nie emituje żadnych spalin. Decydując się na instalację pompy ciepła do ogrzewania budynku, możesz być pewien, że jest to urządzenie dobre dla środowiska, które od wielu lat jest obciążone emisją spalin. Pompa ciepła ułatwi zatem efektywne wykorzystanie energii odnawialnej i nie będzie przyczyniała się do powstawania zanieczyszczeń w procesie produkcji energii elektrycznej.

Czy wiesz, że…

COP to współczynnik wydajności pompy ciepła. Oznacza stosunek wytworzonego ciepła do stosunku zużytej energii. Określa się go wzorem: COP = QHP / EEL. Im będzie wyższa wartość współczynnika COP, tym większa będzie klasa energooszczędności, ponieważ pompa ciepła wytworzy więcej ciepła, przy zużyciu tej samej ilości kWh energii.

COP - (ang. Coefficient of Performance) współczynnik wydajności pompy ciepła

QHP - ciepło oddawane przez pompę

EEL - energia elektryczna pobierana przez pompę

Pompa ciepła- zalety

Zalety pomp ciepła

  • Jest ekologiczna.
  • Używając pompy, nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego.
  • Może być całkowicie bezobsługowa.
  • Jest prosta w montażu.
  • Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji.
  • Urządzenie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wybuchu.
  • Nie musimy budować zbiorników na paliwo, ponieważ w przypadku pompy ciepła są one zbędne.
  • Urządzenie może pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym.
  • Może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka.
  • Żywotność urządzenia obliczana jest na ok. 30 lat.

Rosnące zagrożenie spowodowane zanieczyszczeniem środowiska jest ważnym aspektem, który może przyczynić się do zakupu pomp ciepła, ponieważ jedną z zalet tego urządzenia jest jego wartość ekologiczna. W miejscu eksploatacji pomp ciepła nie ma mowy o powstawaniu spalin, więc możemy być pewni, że nie zanieczyścimy środowiska. Jest to oczywiście jedna z ważniejszych zalet urządzenia.

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli odpowiednio dobierzemy pompę ciepła, to może być ona całkowicie bezobsługowa – zaoszczędzimy więc nie tylko na kosztach związanych z energią elektryczną, ale również na czasie. Przy pompie ciepła nie musimy martwić się o ładowanie opału, rozpalanie pieca, czy jego czyszczenie. Ponadto pompy ciepła są bardzo proste w montażu i można je zamontować w prawie każdym budynku. Pośród zalet pomp ciepła możemy jeszcze wyróżnić niskie koszty eksploatacji urządzenia, a to pomoże nam zwiększyć budżet domowy.

Urządzenia te są również bardzo bezpieczne, ponieważ nie stwarzają ryzyka wybuchu. Decydując się na zakup pompy, nie musimy martwić się również o budowę zbiornika na paliwo, który często podnosi koszt instalacji grzewczej, ponieważ jest on zbędny w tego typu instalacji. Z ważnych zalet możemy wyszczególnić jeszcze jej energooszczędność, ponieważ wytwarza niski pobór energii elektrycznej. Urządzenie bez wątpienia pomoże Ci zredukować koszty ogrzewania.

Dla osób, które borykają się z brakiem miejsca na urządzenie grzewcze – mamy dobrą informację. Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, więc nie ma potrzeby budowania i wydzielania osobnych pomieszczeń, np. kotłowni. W zależności od poziomu rozbudowania systemu grzewczego, może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka. Warto wspomnieć także o żywotności, która jest obliczana na 30 lat.    

Wady pomp ciepła

  • Wysoki koszt pompy ciepła, uzależniony od rodzaju urządzenia.
  • Złożona budowa urządzenia, która stwarza ryzyko awarii sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach.
  • Poziom hałasu, który wytwarza, może być dla niektórych uciążliwy.
  • Aby system pompy ciepła był wydajny, konieczne jest zastosowanie ogrzewania podłogowego lub odpowiednich grzejników.
  • Powietrzne pompy ciepła mają obniżoną sprawność przy niskich temperaturach.

Pośród kilku wad pomp ciepła możemy wyróżnić koszty takiej inwestycji, a w przypadku pomp gruntowych są one dosyć wysokie. Cena – w zależności od tego, czy wybierzemy powietrzną pompę ciepła, czy pompę gruntową, waha się w przedziale od 25 tys. zł do 80 tys. zł. Ponadto pompa ciepła ma bardzo złożoną budowę i istnieje ryzyko awarii sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach.

Warto zwrócić również uwagę na poziom hałasu, który emitują pompy powietrzne, a może być on dla niektórych uciążliwy. Dodatkowo, aby system pompy ciepła był wydajny, konieczne jest zastosowanie ogrzewania podłogowego lub odpowiednich grzejników. W przypadku współpracy pompy ciepła z ogrzewaniem grzejnikowym często występuje niższa sprawność urządzenia. W przypadku pomp powietrznych mówi się również o obniżonej sprawności przy niskich temperaturach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pomp ciepła

Pompa ciepła – jak prawie każde urządzenie, ma swoje plusy i minusy. Podejmując decyzję o zakupie pompy, warto zwrócić uwagę na wady i zalety, aby dobrze rozważyć taką inwestycję. Pomocna może być również wiedza o tym, jakie są najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła (w Polsce jest to powietrzna pompa ciepła).

Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, możemy liczyć na kompensację w postaci niskich kosztów eksploatacji urządzenia. Dodatkowo, jeżeli jesteś posiadaczem lub posiadaczką instalacji fotowoltaicznej, możesz zasilić pompę ciepła energią wyprodukowaną z własnej instalacji. Taki krok może być bardzo korzystny, ponieważ umożliwi korzystanie z darmowego ogrzewania. Podejmując więc decyzję o zakupie pompy ciepła, warto rozważyć również założenie instalacji fotowoltaicznej, aby móc zasilać pompę wyprodukowaną energią i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jeżeli chcesz zainwestować w pompę ciepła, skontaktuj się z Rachuneo, w przypadku dodatkowych paneli słonecznych polecamy obiektywną porównywarkę ofert fotowoltaiki.

Boom na pompy ciepła

Fotowoltaika i pompy ciepła tworzą siostrzany duet, który powoli rewolucjonizuje rynek energetyczny. Wydaje się, że zeszłoroczny boom na fotowoltaikę został w 2022 roku zastąpiony boomem na pompy ciepła. Skąd to rosnące zainteresowanie? Dlaczego coraz więcej Polaków i Polek decyduje się na zakup pompy ciepła?

Przede wszystkim należy wspomnieć o rosnących rachunkach za gaz i szczególnie trudnym sezonie grzewczym 2022. Podwyżki cen gazu odbiły się najdotkliwiej na gospodarstwach używających go do ogrzania mieszkania czy domu. Coraz więcej osób zaczęło więc decydować się na energooszczędny system grzewczy.

Systemem energetycznym, który łączy w sobie wartość zarówno oszczędności, jak i proekologiczności, jest fotowoltaika. Po zmianie systemu rozliczania z zakładem energetycznym instalacja fotowoltaiczna zaczęła jednak tracić na popularności. Największą obawą potencjalnych prosumentów i prosumentek jest długi czas zwrotu inwestycji w panele. W efekcie to pompy ciepła zajęły jej popularne miejsce, będąc dziś widziane jako i ekologiczne, i najtańsze źródła ogrzewania.

Dotacje na zakup i montaż pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła, podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, to spory koszt. Nie zapominaj jednak o programach dofinansowujących zakup i montaż pomp ciepła. Obecnie jest ich bardzo wiele! Są to programy:

  • "Moje Ciepło" (dofinansowanie do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła oraz do 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła),
  • "Czyste Powietrze" (dotacja na wymianę źródła ciepła na pompę powietrze/woda do 20 tys. zł),
  • "Mój Prąd 5.0" (dofinansowania na magazyny ciepła w formie pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła do 5 tys. zł).
Połącz pompę ciepła z fotowoltaiką
Sprawdź oferty
Porównaj ceny energii w Twoim regionie