W ciągu ostatniego roku popularność pomp ciepła błyskawicznie rośnie. Coraz więcej osób wybiera energooszczędne urządzenie grzewcze do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u . Jakie pompy ciepła wybieramy najchętniej?
- Pompa ciepła to rozwiązanie zarówno dla nowych, jak i już powstałych budynków.
- Boom na pompy ciepła w 2022 roku to głównie konsekwencja rekordowych cen gazu i węgla.
- Wyróżniamy dwa typy urządzeń do ogrzewania: pompa ciepła split i pompa ciepła monoblok.
- Pompy mają różne przeznaczenie: ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, wentylacja, podgrzewanie wody i inne.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Pompa ciepła dla każdego budynku
Co to jest pompa ciepła? Pompa ciepła to rozwiązanie doskonałe zarówno na etapie budowy domu, jak i modernizacji już powstałego budynku. W pierwszym przypadku, z uwagi na brak konieczności wykonania przyłącza gazu czy budowy komina, pozwala zmniejszyć koszt inwestycji. W drugim natomiast, minimalizuje konieczność ingerencji w istniejącą instalację. Co więcej, przy wyborze pompy ciepła powietrze-woda unikniemy również robót ziemnych, które zazwyczaj towarzyszą montowaniu wymienników ciepła. To sprawia m.in., że powietrzne pompy ciepła są najkorzystniejszą finansowo opcją. Tego rodzaju pompy dzielimy na dwie kategorie: split oraz monoblok.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od sposobu instalacji w budynku. Wyróżniamy dwa typy pomp ciepła:
- Pompa ciepła split - zawiera dwa moduły montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku
- Pompa ciepła monoblok - montowana całkowicie na zewnątrz
Zarówno pompa ciepła typu split, jak i pompa ciepła monoblok to w rzeczywistości te same urządzenia, różniące się nieco od siebie pod kątem produkcji. Pompa typu monoblok jest znacznie większa, ale zazwyczaj działa ciszej. Niestety - wiąże się to również z wyższym kosztem pompy ciepła. Warto jednak zauważyć, że choć pompa ciepła typu split jest tańsza w zakupie, to jednak jej instalacja wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z założeniem karty produktu oraz regularnymi kontrolami szczelności.
Pompa ciepła Nibe
W ofercie szwedzkiego producenta znajdziemy urządzenia przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, wentylacji mechanicznej oraz podgrzewania wody. Na szczególną uwagę zasługuje popularna pompa ciepła Nibe Split o szerokim zakresie pracy. Ta powietrzna pompa ciepła gwarantuje ogrzewanie, przygotowywanie cwu oraz - dzięki możliwości odwrócenia biegu - również chłodzenie. Specjalna technologia pozwala dostosować moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło, co powoduje większy komfort i mniejsze zużycie prądu. Pompa ciepła Nibe działa sprawnie nawet w przypadku temperatury -25 stopni Celsjusza. To nowoczesne, intuicyjne, ciche urządzenia z możliwością zdalnego sterowania internetowego oraz monitoringu.
Pompa ciepła Mitsubishi
Pompy ciepła Mitsubishi gwarantują ponad pięciokrotnie wyższą efektywność w stosunku do tradycyjnego ogrzewania olejowego bądź gazowego. Urządzenie Mitsubishi Electric, podobnie jak pompa ciepła Nibe, posiada funkcję ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowania cwu. Te pompy ciepła funkcjonują w dwóch formach: split oraz monoblok. Pompy pierwszego typu, ze względu na rodzaje jednostek zewnętrznych, dzielimy na trzy rodzaje:
- Eco Inverter - zalecany dla temperatury zewnętrznej od -15 do 35 stopni Celsjusza,
- Power Inverter - zalecany dla temperatury od -20 stopni Celsjusza oraz przy ogrzewaniu podłogowym,
- Zubadan Inverter - zalecany jeśli temperatura jest bardzo niska, nawet od -28 stopni Celsjusza.
Wszystkie pompy ciepła to zaawansowane technicznie urządzenia, które posiadają możliwość zdalnego sterowania przez internet.
Współczesna technologia działania pomp ciepła opiera się o zasady wymyślone przez… Alberta Einsteina! W 1930 roku wspólnie z Leo Szilardem uzyskali patent na urządzenie chłodnicze przekazujące ciepło z niższej temperatury - do wyższej, m.in. dzięki różnicy ciśnień oraz gęstości, a także poprzez dostarczenie energii napędowej.
Pozostałe pompy ciepła
Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła, które sprawdzą się w zależności od różnych czynników. Poniżej wskazano modele, które uzupełniają ranking pomp ciepła, a także ich plusy i minusy:
- pompa ciepła Panasonic - 9kw - najmniejszy model urządzeń z serii Panasonic T-CAP. Zalecana jest w przypadku budynków o mocy projektowej wyższej niż 9 kW lub w przypadku grzejników wysokotemperaturowych (np. żeliwnych). Bardzo wysoka moc grzewcza, zapewnia wyjściową temperaturę wody nawet do 65 stopni, przy -20 stopniach Celsjusza na zewnątrz;
- pompa ciepła Vaillant - aroTHERM Split - doskonała, jeśli szukamy lidera wśród cichych pomp ciepła. Z tego powodu poleca się ją do ogrzewania w przypadku gęsto zabudowanych osiedli. Producent porównuje głośność pracy urządzenia wewnętrznego do nowoczesnej lodówki. O urządzeniu zewnętrznym natomiast pisze jak o komputerze, którego z odległości kilku metrów już niemal nie słychać;
- pompa ciepła Daikin - szeroka oferta pozwala na dobranie urządzenia do ogrzewania odpowiedniego do oczekiwań. Daikin proponuje takie rozwiązania, jak: gruntowa pompa ciepła, pompa ciepła powietrze powietrze, niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze woda, wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze woda oraz hybrydowa pompa ciepła. Wszystkie urządzenia posiadają funkcję zdalnego sterowania poprzez dedykowaną aplikację Daikin w telefonie.
- pompa ciepła LG - Therma V - to rodzaj pompy ciepła powietrze woda, gwarantujący ogrzewanie, chłodzenie oraz cwu. Tylko 25% energii wykorzystywanej przez urządzenie pochodzi z sieci elektrycznej. Pozostałe 75% pobierane jest z powietrza. Ten model zapewnia wysoki poziom efektywności energetycznej przy stosunkowo niskiej cenie.
Dofinansowanie do pomp ciepła
Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła, ale martwią Cię wysokie koszty z tym związane, skorzystaj z dofinansowania! W 2022 roku ruszył program Moje Ciepło, w ramach którego możesz uzyskać dotację do zakupu i montażu pomp ciepła (do 30% kosztów całej inwestycji). Jeśli posiadasz kartę dużej rodziny, Twoje dofinansowanie w formie dotacji może wynieść jeszcze więcej, do 45%. Przekładając to na konkretne liczby - dotacja oznacza nie więcej niż 21 tys. zł dla gruntowych pomp ciepła oraz 7 tys. zł dla pomp powietrznych. Zdecydowanie warto z niej skorzystać!
Jeśli zastanawiasz się, którą pompę ciepła wybrać, zachęcamy do kontaktu. Możesz również skorzystać z bezpłatnej porównywarki ofert fotowoltaiki, doskonałych w połączeniu z pompami ciepła.