Wiedza i pomoc
3.7.2024

Montaż paneli fotowoltaicznych – różne konstrukcje i rozwiązania

Opisujemy sposoby montażu paneli fotowoltaicznych

fot. pixabay.com

Rozwój fotowoltaiki jest niezaprzeczalny, a pojawiające się nowe rozwiązania to również kolejne sposoby na montaż paneli. Czym wyróżniają się nowoczesne konstrukcje i jakie są ich wady i zalety?

W skrócie:
  • Panele fotowoltaiczne, które zasilają gospodarstwa domowe, zazwyczaj montuje się na dachach budynków – najczęściej skośnych.
  • W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej nowych technologii, które uatrakcyjniają korzystanie z energii ze słońca.
  • Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne i ich umiejscowienie mają duży wpływ na efektywność instalacji.
  • Niewłaściwe zamontowanie paneli utrudni wytwarzanie prądu, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do niebezpieczeństwa.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Dla maksymalizacji uzysku z instalacji fotowoltaicznej kluczowe jest to, gdzie znajdą się panele. Od ich umieszczenia zależy, ile prądu uda się wyprodukować, a nawet drobne błędy mogą skutkować mocnym ograniczeniem wydajności.

Wynika to w dużej mierze z faktu, że nawet niewielkie zacienienie może doprowadzić do wyłączenia się modułu fotowoltaicznego. Coraz więcej inwestorów zwraca też uwagę na walory estetyczne paneli fotowoltaicznych i wybiera takie konstrukcje, które dobrze współgrają z bryłą domu lub wyglądem ogrodu. W jakich miejscach najczęściej montowane są panele PV?

Panele fotowoltaiczne na dachu

W przypadku domów jednorodzinnych panele najczęściej montuje się na dachu. Wynika to z tego, że jest to najbardziej „naturalne” miejsce do ich montażu, jeżeli spełnia odpowiednie warunki. Podstawą jest możliwość zwrócenia paneli w odpowiednią stronę (południe) i brak zacienienia (które mogłyby powodować wystające na dachu elementy, takie jak np. komin). „Naturalność” montażu paneli na dachu i wygoda tego rozwiązania wiążą się z tym, że: 

  • dach zyskuje dodatkową funkcję,
  • panele nie zajmują miejsca na działce,
  • panele ustawione są pod odpowiednim kątem.
  • kable, które trzeba poprowadzić do instalacji, są stosunkowo krótkie (a więc podłączenie fotowoltaiki jest tańsze), itp. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Płaskie dachy należą obecnie w Polsce do rzadkości. Mimo to konstrukcje umożliwiające montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim cieszą się sporą popularnością. Specjalne stelaże wsporcze pozwalają zamontować panele na dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 15°. Zaletą wielu konstrukcji jest możliwość regulacji kąta ustawienia paneli w zależności od pory roku.

Przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu niezbędna jest kontrola nośności. Dach musi wszak utrzymać nie tylko panele, ale i stalową konstrukcję. Specjalista oceni przy okazji, czy lepszym rozwiązaniem będzie montaż inwazyjny (wiercenie otworów) czy bezinwazyjny (np. obciążanie bloczkami betonowymi).

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu. Konstrukcja nie wymaga wówczas dodatkowych stelaży, bo odpowiedni kąt jest wyznaczany przez sam dach. Panele montowane są do specjalnych szyn montażowych za pomocą uchwytów, łączników i klamer, które są lekkie i niedrogie. Moduły fotowoltaiczne można zamontować na każdej powierzchni dachowej.

Jaki kąt powinien mieć dach skośny? Najoptymalniejszym kątem ustawienia paneli jest 30-40°. Niektóre dachy wielospadowe mają jednak mniejsze nachylenie, więc efektywność produkcji prądu i samooczyszczania się paneli będzie mniejsza. Przyjmuje się, że najmniejsza zalecana wartość to 15°, więc na dachach o mniejszym kącie spadku warto zastosować inny system.

Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od dachu, aby panele mogły być skutecznie chłodzone. W innym przypadku może dojść nawet do zagrożenia pożarowego.

Wybrane systemy montażowe paneli fotowoltaicznych na dachu 

Przy dachówce do montażu paneli używa się haków. 
Krokwie drewniane i śruby dokrokwiowe są rozwiązaniem używanym na blachodachówce, blasze falistej czy papie (w tym przypadku, tylko na dachu skośnym).
Blacha trapezowa nadaje się do użycia specjalnych mostków trapezowych. 
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim wymaga dodatkowych elementów, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego nachylenia.


Panele fotowoltaiczne na gruncie

Niektóre osoby mogą nie mieć możliwości umieszczenia paneli na dachu, ze względu na: zbyt małą powierzchnię, występujące zacienienie, nieodpowiednią pozycję względem stron świata czy z powodów estetycznych. W takiej sytuacji pozostaje możliwość umieszczenia fotowoltaiki na gruncie. Panele zajmą wtedy większą powierzchnię, jednak można to również wykorzystać, dzięki rozwiązaniu carport. Jest to metoda, która polega na zintegrowaniu paneli z zadaszeniem na samochód. Dzięki temu nie tracimy miejsca i zyskujemy dodatkową funkcjonalność na działce.

Warto wspomnieć, że na gruncie powstają najczęściej farmy fotowoltaiczne. Są to duże instalacje, które wymagają minimalnej powierzchni 2ha.

Panele fotowoltaiczne pionowo czy poziomo

Pod względem wydajności nie ma znaczenia, czy panele ustawione są pionowo, czy poziomo. W obu sytuacjach pracują one tak samo, bo wpływ na uzysk energii elektrycznej ma ich pochylenie. Ustawienie prostokątnych paneli dobierane jest więc w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń dachową. Czasem decydują o tym także kwestie estetyczne.

Dlaczego więc większość paneli fotowoltaicznych montowana jest pionowo? Wynika to z oszczędności. W przypadku montażu poziomego wychodzi więcej rzędów poziomych paneli, a zatem trzeba zastosować więcej szyn. Pionowe ustawienie pozwala na zmniejszenie kosztów konstrukcji montażowej.

Inne rozwiązania 

Popularność fotowoltaiki sprawia, że stale pracuje się nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby pozwolić na uatrakcyjnienie produkowania energii ze słońca. Co to za rozwiązania? 

Panele słoneczne na balkonach 

Nowością w branży fotowoltaicznej są zestawy paneli PV na balkon. Składają się zazwyczaj z jednego lub dwóch paneli, inwertera, okablowania oraz niezbędnych części montażowych. Dostępne są też większe fotowoltaiczne zestawy balkonowe, z czterema panelami. Panele montuje się bezpośrednio do balustrady, więc nie wymagają one dodatkowych stelaży. Minusem jest pionowy kąt ustawienia paneli, co ogranicza ich wydajność.

Panele w oknach 

Przezroczyste panele już są, niestety ich sprawność jest na dość niskim poziomie. Prace jednak trwają, a nowe osiągnięcia napełniają optymizmem. Już teraz możemy wyobrażać sobie zasilane słońcem budynki, w których niewidocznym źródłem energii będą okna. 

Lekkie i giętkie panele

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to dość duża część kosztów instalacji. Elastyczne i dużo lżejsze panele pozwalają na zamocowanie ich na klej! Sprawdzą się również na krzywych powierzchniach, na których zajmą dużo mniej miejsca niż ich sztywne odpowiedniki.

Czy wiesz, że...

Ze względu na umiejscowienie paneli słonecznych są one narażone na niektóre czynniki zewnętrzne (wiatr, grad, pioruny), jednak po zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, ryzyko ich uszkodzenia jest znikome. Zabezpieczenia powinny być odbierane przez eksperta, który dzięki swojemu doświadczeniu wybierze rozwiązania dostosowane do warunków. 

Dla ułatwienia całego procesu, zamiast szukania kilku ekspertów (np. montera paneli fotowoltaicznych), polecamy skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy już na etapie planowania inwestycji. Zapraszamy do kontaktu z nami i zapoznania się ze szczegółami oferty: porównywarka fotowoltaiki Rachuneo

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych jak zwiększyć sprawność?

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30-40 stopni, a każde odstępstwo od tego ustawienia oznacza zmniejszenie sprawności, a więc mniejszą ilość produkowanej energii.

Kolejną sprawą jest kierunek, w jakim należy układać panele. W Polsce powinny się one być zwrócone w miarę możliwości na południe. Ważna jest również czystość paneli. Zbieranie się na nich kurzu, liści czy śniegu sprawi, że wydajność może się znacznie zmniejszyć. Z tego względu nie zaleca się ustawiania ich poziomo - będą wymagały częstego czyszczenia, które ze względu na trudną dostępność paneli na dachu jest dość kosztowne. 

Fotowoltaika na trackerach 

Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne, gdy znajdują się w odpowiedniej pozycji do słońca. W zachowaniu tej pozycji mogą pomóc trackery, a więc zestaw urządzeń, który pozwala rozpoznawać najkorzystniejsza pozycje paneli względem słońca w danym momencie i ustawić je w niej. Cena takiej konstrukcji jest jednak dość wysoka, a jej opłacalność raczej kwestionowana. Trackery solarne mogą sprawdzić się natomiast w sytuacji, gdy fotowoltaikę chcemy postawić na bardzo małym obszarze, ale zależy nam na dużej produkcji energii (trackery mogą ją podnieść o około 30%).

Jak wybrać firmę do montażu fotowoltaiki?

Planujesz zainwestować w fotowoltaikę? Nie oszczędzaj na montażu! Wbrew pozorom od jakości montażu zależy nie tylko bezpieczeństwo użytkowania instalacji, ale także jej wydajność czy żywotność. W trakcie boomu fotowoltaicznego powstało wiele firm, których usługi mocno odbiegają od ideału.

Renomowane firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki działają kompleksowo i oferują indywidualne podejście do klienta. Dobiorą więc rozwiązania na postawie warunków lokalnych, w tym nasłonecznienia czy zacienienia.

Dodatkowe zalety wyboru dobrej firmy fotowoltaicznej to m.in. elastyczność finansowania, szybkość realizacji usługi, gwarancje na montaż oraz wzorowa obsługa posprzedażowa. Jeśli nie wiesz, jaką firmę wybrać, skontaktuj się z naszymi doradcami!

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

W polskim prawie nie ma zakazu montowania paneli samodzielnie. Co więcej, w internecie można znaleźć wiele gotowych zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu, wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Teoretycznie da się więc większość prac wykonać samemu. Wyjątkiem jest rozprowadzenie okablowania instalacji, które musi być wykonane przez instalatora z uprawnieniami SEP E+D do 1 kV.

W praktyce jednak własnoręczny montaż paneli nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie przytwierdzenie szyn konstrukcyjnych i przymocowanie paneli wymaga wiedzy i doświadczenia. Problem może stanowić już samo wciągnięcie panelu na dach, nie wspominając o np. docinaniu dachówek czy prawidłowym przytwierdzaniu uchwytów.

Trzeba pamiętać, że panele wykonane są ze szkła, więc łatwo je potłuc lub uszkodzić. Lepiej więc powierzyć to zadanie firmie, która specjalizuje się w montażu fotowoltaiki.

Największe błędy przy montażu fotowoltaiki

Jakie są najczęstsze błędy, które można wykonać przy montażu fotowoltaiki? Lista wszystkich możliwych wtop byłaby bardzo długa, dlatego wspomnimy o tych najpowszechniejszych błędach. Są to m.in.:

  • montaż paneli w zacienionych miejscach (np. przez drzewa lub kominy),
  • zbyt mocne naprężenie paneli, powodujące mikropęknięcia,
  • brak dylatacji niwelującej rozszerzalność cieplną,
  • niewłaściwy wybór falownika,
  • chodzenie po modułach podczas instalacji,
  • niewłaściwe prowadzenie kabli, grożące pożarem lub porażeniem (np. przez stopienie się izolacji),
  • zastosowanie zbyt małego odstępu od dachu,
  • wykorzystanie niewłaściwych uchwytów montażowych,
  • brak audytu technicznego i sprawdzenia nośności więźby dachowej,
  • zbyt mocne lub słabe dokręcenie śrub,
  • wysunięcie paneli poza obręb dachu,
  • brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwporażeniowego oraz przeciwpożarowego.

Jak widać, możliwych do popełnienia błędów jest sporo. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz profesjonalną, renomowaną firmę montażową. To gwarancja spokojnego użytkowania instalacji bez wiele lat.