Wiedza i pomoc
9.3.2025

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych i jak dobrać wymiar do swojej instalacji?

Najpopularniejsze wymiary paneli fotowoltaicznych

fot. pexels.com

Dobierając odpowiednie panele do instalacji fotowoltaicznej, nie można kierować się jedynie ceną lub mocą. W wielu przypadkach kluczowe będą ich wymiary, decydujące o tym, jak wiele sztuk zmieści się na dachu lub gruncie.

W skrócie:
  • Wymiary paneli fotowoltaicznych są w większości ustandaryzowane.
  • Na wymiary paneli wpływa m.in. rozmiar modułów fotowoltaicznych.
  • Rozmiar paneli fotowoltaicznych ma znaczenie głównie na małych dachach.
  • W niektórych sytuacjach warto wybrać panele o niestandardowych wymiarach.

Od czego zależą wymiary paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku różnią się pod względem rozmiarów, a także mocy oraz technologii wykonania. Stosowane najczęściej panele monokrystaliczne są bardziej kompaktowe i wydajne niż panele polikrystaliczne, warto znać wszystkie rodzaje paneli fotowoltaicznych. Odpowiednie dobranie wymiarów pozwoli uzyskać większą moc instalacji (w przeliczeniu na metr kwadratowy). Jeśli mamy do dyspozycji dach płaski lub dach o niewielkiej powierzchni, liczy się każdy kW. Warto też pamiętać, że wymiary paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od producenta, dlatego rozbudowując instalację o kolejne moduły najlepiej wybrać ten sam model.

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą od kilku czynników:

  • Rozmiar ogniw – panele powstają z ogniw fotowoltaicznych, czyli okrągłych plastrów półprzewodników (najczęściej krzemu), wykrajanych z walca. Rozmiary ogniw wzrastają i używane dawniej ogniwa M1 o wymiarach 125 mm na 125 mm zostały zastąpione nowymi, takimi jak M6 (166 mm x 166 mm), M10 (182 mm x 182 mm) czy M12 (210 mm x 210 mm).
  • Liczba ogniw – drugim czynnikiem jest liczba zastosowanych ogniw. Największą popularnością cieszą się moduły z 60 ogniwami, które w wersji half-cut znane są jako 120-ogniwowe. Te o większej mocy mogą jednak być zbudowane z 72 czy 92 ogniwa.
  • Wydajność półprzewodników – producenci dążą do zmniejszenia rozmiarów swoich ogniw przy zachowaniu takiej samej mocy, dlatego wpływ na wymiary paneli ma również zastosowana technologia. Dzięki temu klasyczna instalacja o mocy 10 kWp może zmieścić się na dużo mniejszej powierzchni.

Najpopularniejsze wymiary paneli fotowoltaicznych w 2025 roku

Obecnie panele są większe niż jeszcze przed kilkunastoma laty, mają najczęściej ok. 165 cm x 100 cm. To standardowy rozmiar dla modułów o mocy ok. 300-400 W. Dostępne są również panele o większej mocy, które mogą osiągać nawet 240 cm długości czy 130 cm szerokości. Rozmiar paneli PV o mocy 450 W to ok. 190-200 cm x 100-110 cm. Grubość panelu waha się natomiast od 3 do 4 cm. Istnieją również propozycje o niestandardowych wymiarach, np. panele na balkon lub dach kampera.

Jak dobrać wymiar paneli do instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli do dyspozycji mamy dużą powierzchnię dachu lub gruntu, duże panele PV mogą okazać się trafnym wyborem. Montaż instalacji fotowoltaicznej z większymi panelami jest zazwyczaj łatwiejszy i szybszy. Mniejsza liczba modułów może także wpłynąć na niższą cenę stelaża, choć nie jest to regułą.

Jednak jeśli dach ma niewielką powierzchnię lub nieregularną budowę, lepszym wyborem mogą okazać się mniejsze panele, które łatwiej ulokować w różnych niestandardowych miejscach dachu. W lokalizacjach, gdzie warunki pogodowe bywają bardzo trudne, panele o mniejszych rozmiarach będą mniej podatne na uszkodzenia.

W celu uniknięcia problemów z dopasowaniem instalacji, przed montażem należy przeprowadzić pełną analizę techniczną dachu. Specjalista pomoże dobrać optymalne wymiary paneli i zaprojektuje ich układ w taki sposób, by możliwe było uzyskanie jak największej ilości energii. Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych często kończy się spadkiem wydajności, mniejszego poziomu autokonsumpcji. Prowadzi do wolniejszego zwrotu inwestycji i finalnie obniża możliwe oszczędności.

Wymiary paneli fotowoltaicznych, a ich waga

Analizując wymiary paneli fotowoltaicznych, nie można zapomnieć także o ich wadze. Pojedynczy moduł fotowoltaiczny waży od 18 do nawet 25 kg. Planując instalację trzeba uwzględnić wagę całej instalacji (wraz z systemem montażowym i kablami). W przeliczeniu na 1 m2 najpopularniejsze modele paneli ważą od ok. 9 do 15 kg. Na rynku dostępne są również bardzo lekkie moduły PV przeznaczone np. do turystyki.

Całkowita waga fotowoltaiki montowanej na dachu skośnym jest dużo mniejsza, niż waga instalacji PV montowanej na dachu płaskim. Wynika to z tego, że dla dachu płaskiego trzeba doliczyć wagę balastu montażowego. Konstrukcję dachową zazwyczaj przytwierdza się bloczkami obciążeniowymi. Dzięki czemu nie trzeba wykonywać odwiertów, którymi mogłaby przeciekać woda.

Czy wiesz, że...