Wiedza i pomoc
28.10.2022

Dofinansowanie na kogenerację. Co warto o nim wiedzieć?

Kto dostanie dotację na kogenerację?

fot.: pexels.com

Planujesz inwestycje w kogenerację? Dofinansowanie do swojego projektu możesz uzyskać z kilku miejsc. Sprawdź najważniejsze informacje o dotacjach do kogeneracji ciepła i energii!

W skrócie:
  • Kogeneracja to jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej lub mechanicznej.
  • Dotacje z programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu przewidziana jest dla przedsiębiorców, którzy inwestują w źródła wysokosprawnej kogeneracji.
  • Dofinansowań możesz szukać w kilku miejscach, m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bank lub programy regionalne.

Czym jest kogeneracja?

Kogeneracja to jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej lub mechanicznej. Proces ten odbywa się w elektrociepłowniach, podczas gdy zazwyczaj ciepło wytwarza się w ciepłowniach, a energię elektryczną w elektrowniach. Kogeneracja pozwala na zmniejszenie emisyjności gospodarki i znaczne ograniczenie zużycia paliw. Wynika to z tego, że proces wytwarzania energii jest dużo bardziej wydajny.

Co warto wiedzieć o wysokosprawnej kogeneracji?

Ustawa Prawo Energetyczne określa, kiedy możemy mówić o wysokosprawnej kogeneracji. Źródła wysokosprawnej kogeneracji muszą oszczędzać o przynajmniej 10% więcej energii pierwotnej niż w przypadku osobnego wytwarzania energii i ciepła. W przypadku instalacji, których moc zainstalowana jest mniejsza niż 1MW, nie ma wyznaczonej dokładnej oszczędności - każda instalacja, która oszczędza energię pierwotną jest wysokosprawna.

Dofinansowania, które mogą otrzymać wytwórcy energii elektrycznej przyspieszają rozwój wysokosprawnej kogeneracji w Polsce. Poprawa efektywności energetycznej jest możliwa dzięki inwestowaniu w nowe, ekologiczne instalacje.

Czy wiesz, że...

Emisja CO2 wpływa negatywnie nie tylko na planetę, ale również ceny energii dla odbiorców. Firmy energetyczne, które zanieczyszczają środowisko, muszą kupować specjalne uprawnienia do emisji. Koszt takich uprawnień ostatecznie pokrywamy my, gdy płacimy coraz wyższe rachunki.

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu - informacje o programie

Celem programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu jest promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii.

Kto otrzyma dotacje?

Beneficjentami programu są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej/ elektrycznej przynajmniej 50 MW.

Dotacje obejmują przebudowę starych lub budowę nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji, a także podłączenie ich do sieci, w których do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej korzysta się z: odnawialnych źródeł energii, ciepła odpadowego, paliw gazowych, mieszanki gazów, gazu syntetycznego lub wodoru, przy czym instalacja nie może być opalana węglem. Dodatkowo beneficjent może skorzystać z dotacji na magazyn energii lub przyłącze do sieci.

Wysokość dofinansowania na kogenerację

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 100 tys. zł. Beneficjent może otrzymać pożyczkę lub dotację. Pożyczka może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych, natomiast dotacja, do 50%.

Jak składać wnioski do programu?

Wnioski trzeba składać elektronicznie za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Nabór wniosków trwa od czerwca do 12 grudnia 2022 r lub do wyczerpania środków. Dokumenty należy wysyłać na skrzynkę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez ePUAP. Do wniosku trzeba dołączyć:

  • koncesję na wytwarzanie energii,
  • warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i sieci gazowej,
  • dokumenty, które potwierdzą przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko,
  • potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomościami, na których będą znajdowały się inwestycje objęte dofinansowaniem.

Dofinansowanie do kogeneracji - gdzie szukać?

Kogeneracja energii i ciepła w technologii wysokosprawnej jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Nowe instalacje lub rozbudowa starych obejmowane są różnymi dofinansowaniami. Gdzie można szukać dotacji na kogeneracje?

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - m.in. jest organizatorem programów, które korzystają z funduszy unijnych.
  • Programy regionalne - bardzo często środki dla przedsiębiorców przyznawane są w ramach mniejszych, lokalnych programów, np. wojewódzkich.
  • Banki - wiele banków oferuje dofinansowanie projektów lub specjalne kredyty na ekologiczne inwestycje.

Inwestycje ekologiczne i odnawialne źródła energii

Problem zagrażających zdrowiu zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby jest ściśle powiązany z rosnącą potrzebą wytwarzania energii. W związku ze zwiększaniem się świadomości społecznej dotyczącej wpływu energetyki na środowisko, coraz częściej inwestuje się w paliwa ekologiczne, odnawialne źródła energii, termomodernizacje czy kogeneracje.

Do rozwoju kogeneracji w Polsce dokłada się każdy odbiorca energii elektrycznej. Wynika to z dodatkowej pozycji na fakturze za prąd - opłaty kogeneracyjnej. Jest ona na tyle niska, że płacąc faktury nie odczuwamy wyższych kosztów.

Jeżeli interesują Cię dofinansowania do fotowoltaiki lub pomp ciepła? Sprawdź: