Każdy odbiorca energii elektrycznej w Polsce ma prawo do wyboru sprzedawcy. W momencie, gdy obecny sprzedawca przestaje świadczyć usługi, np. z powodu upadłości, do gry wchodzi tzw. sprzedawca rezerwowy. Jak to działa?
- Upadłość dotychczasowego sprzedawcy nie oznacza utraty ciągłości dostaw energii.
- Prąd dostarczy w takiej sytuacji sprzedawca rezerwowy energii elektrycznej.
- Ceny zakupu i dystrybucji energii elektrycznej w taryfie rezerwowej mogą być wysokie.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Sprzedawca rezerwowy energii energetycznej, czyli jaki?
Definicję sprzedawcy rezerwowego reguluje art. 3 pkt 29a ustawy Prawo energetyczne:
"Sprzedawcą rezerwowym jest przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną, wskazane przez odbiorcę końcowego, zapewniające temu odbiorcy sprzedaż rezerwową".
Jest to więc inny sprzedawca prądu, wybrany przez odbiorcę, który zapewni ciągłość sprzedaży energii elektrycznej w momencie, gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie dostaw prądu. Takie rozwiązanie gwarantuje odbiorcom ciągłość dostaw energii elektrycznej np. wygaśnięciu umowy lub upadłości sprzedawcy.
Odbiorca nie pozostanie więc bez prądu do czasu wyboru nowego sprzedawcy energii elektrycznej. Umowa sprzedaży rezerwowej lub umowa kompleksowa jest zawierana na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia zaprzestania sprzedaży przez dotychczasowego sprzedawcę do momentu podpisania umowy z nowym sprzedawcą.
Co się stanie, jeśli nie wybierzemy sprzedawcy rezerwowego? W przypadku zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej również nie pozostaniemy bez energii elektrycznej. Jeśli odbiorca nie wskaże w umowie o świadczenie usług dystrybucji lub umowie kompleksowej sprzedawcy rezerwowego, dystrybutor energii zawrze umowę ze sprzedawcą z urzędu w imieniu odbiorcy. To jednak mniej korzystne rozwiązanie.
Ile kosztuje prąd od sprzedawcy rezerwowego?
Zapewnienie ciągłości dostarczania energii elektrycznej w ramach sprzedaży rezerwowej może być kosztowne. Stawki sprzedaży energii nie są bowiem uregulowane prawnie. W takiej sytuacji sprzedawca rezerwowy może naliczyć nawet kilkukrotnie wyższą opłatę za prąd.
Warto więc wybrać sprzedawcę rezerwowego oferującego najkorzystniejsze warunki, a przede wszystkim jak najszybciej podpisać nową umowę sprzedaży. Ceny 1 kWh w ramach sprzedaży rezerwowej energii publikowane są na stronach internetowych sprzedawców.
Którą firmę energetyczną wybrać na sprzedawcę rezerwowego?
Którego sprzedawcę rezerwowego wybrać, by zapewnić sobie ciągłość dostaw prądu z sieci dystrybucyjnej? Każdy z operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) publikuje na swojej stronie listę sprzedawców zobowiązanych do sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej. Obejmuje ona jedynie wybranych uczestników rynku energii.
Sprzedawca rezerwowy Enea
Enea to operator działający w północno-zachodniej Polsce. Współpracuje z dwiema firmami oferującymi sprzedaż rezerwową:
- Enea S.A, ul. Pastelowa 8, 60-198 Poznań
- Solare Energy Sp. z o.o., ul. Generała Józefa Hallera 78/7, 53-325 Wrocław.
Z tymi samymi sprzedawcami można zawrzeć też umowę kompleksową zawierającą postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie operatora Enea.
Sprzedawca rezerwowy E.ON
E.ON (dawniej Stoen Operator) obsługuje odbiorców w Warszawie i okolicach. Sprzedawcą dostępnym dla wszystkich odbiorców jest firma Solare Energy Sp. z o.o. Z operatorem współpracuje też E.ON Polska S. A., jednak obsługuje jedynie firmy. Szczegółową listę znajdziesz na stronie E.ON.
Sprzedawca rezerwowy Energa
Energa zasila północną część kraju, w tym Trójmiasto. Do sieci Energa Operator przypisani są następujący sprzedawcy rezerwowi:
- ENERGA-OBRÓT S.A., al. Grunwaldzka 472, 80–309 Gdańsk;
- Solare Energy Sp. z o.o., al. Dębowa 21/3, 53–121 Wrocław;
- Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A., ul. Wysocka 57, 63–400 Ostrów Wielkopolski.
W przypadku tego ostatniego sprzedaż ograniczona jest do obszaru Ostrowa Wielkopolskiego. Więcej informacji znajdziesz na stronie Energii.
Sprzedawca rezerwowy Tauron
W przypadku Taurona, aby ujrzeć listę sprzedawców energii i POB, należy wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy. Dostępne firmy różnią się w zależności od lokalizacji. Jeśli chcesz sprawdzić, jacy sprzedawcy są dostępni w Twoim regionie, wejdź na stronę operatora.
Sprzedawca rezerwowy PGE
Największą pulę sprzedawców rezerwowych zapewnia PGE, czyli operator działający w centralnej i wschodniej Polsce. Są to:
- PGE Obrót Spółka Akcyjna - pełni funkcję sprzedawcy z urzędu na obszarze działania PGE Dystrybucja S.A.;
- Solare Energy Sp. z o.o.;
- Grupa Energia GE Sp. z o.o. Spółka komandytowa;
- Grupa Energia Obrót GE Sp. z o.o. Spółka komandytowa;
- Plus Energia Sp. z o.o.
- Power 21 Sp. z o.o.;
- ProPower 21 Sp. z o.o.;
- Zakład Energetyczny Użyteczności Publicznej S.A.
Lista firm pełniących funkcję sprzedawcy rezerwowego dostępna jest na stronie PGE.
Co jeśli nie wybiorę sprzedawcy rezerwowego?
Jeśli nie wybierzesz sprzedawcy rezerwowego, a Twój obecny sprzedawca energii przestanie świadczyć swoje usługi, zostaniesz automatycznie przypisany do sprzedawcy rezerwowego przez operatora systemu dystrybucyjnego. W takim przypadku dostawy energii będą kontynuowane, ale stawki za prąd będą znacznie wyższe niż standardowe ceny rynkowe.
Konsekwencje braku wyboru sprzedawcy rezerwowego mogą być następujące:
- Wyższe koszty – cena energii u sprzedawcy rezerwowego może być 2-3 razy wyższa niż standardowe taryfy rynkowe, co może znacząco wpłynąć na Twoje rachunki za prąd.
- Brak stabilności cenowej – brak negocjacji cen z nowym sprzedawcą może prowadzić do nieprzewidywalnych kosztów.
- Automatyczne przypisanie – operator systemu dystrybucyjnego przypisze Ci sprzedawcę z urzędu, co oznacza brak możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty.
Aby uniknąć tych problemów, warto jak najszybciej znaleźć nowego sprzedawcę energii.