Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w 2025 roku to dobry pomysł na dodatkowe oszczędności. Jak przygotować się do zwiększenia mocy fotowoltaiki? Jest kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę.
- Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach może okazać się bardziej opłacalna.
- Warto pamiętać, że po przekroczeniu mocy 10 kW obowiązuje współczynnik potrąceń 0,7, a nie 0,8.
- Rozbudowę systemu należy zgłosić do operatora sieci dystrybucyjnej w terminie 14 dni od dnia zmiany.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Zasady rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w 2025 roku
W wielu przypadkach rozbudowa fotowoltaiki nie jest to skomplikowana, a nowe panele można zamontować tuż obok tych starych. Innym sposobem jest wymiana podzespołów na bardziej wydajne. Rozbudowa systemu może jednak wiązać się z koniecznością dostosowania falownika lub poszukiwania nowego miejsca na dodatkowe moduły. Zwiększenie mocy zainstalowanej mikroinstalacji powinno być więc poprzedzone profesjonalną analizą.
Powiększenie instalacji fotowoltaicznej musi także uwzględniać nowe przepisy. W ramach nowych regulacji nadwyżki energii z odnawialnych źródeł rozliczane są według ceny rynkowej, ogłaszanej co miesiąc przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To stawki (cena prądu) ustalane na podstawie ceny rynkowej z TGE i sprzedaży energii na giełdzie.
Po nowelizacji ustawy o OZE, która miała miejsce w grudniu 2024, prosumenci rozliczają się w net-billingu w następujący sposób:
- Instalacje podłączone w okresie od 01.04.2022 do 30.06.2024 rozliczają się według średniomiesięcznej ceny rynkowej energii.
- Instalacje PV podłączone do sieci od 01.07.2024 rozliczane są godzinowo.
- Wirtualne środki pieniężne wędrują na konto rozliczeniowe i stanowią tzw. depozyt prosumencki. Od grudnia 2024 pomnażany jest on o 1,23.
Rozbudowa na starych zasadach (net-metering)
Właściciele fotowoltaiki, którzy uruchomili instalację przed 1 kwietnia 2022 roku, mogą skorzystać ze starych zasad rozliczeń. System opustów (net-metering) pozwala na ilościowe rozliczanie energii, co opłaca się zwłaszcza w instalacji do 10 kWp. Wówczas prosument może odzyskać w późniejszym terminie 80% oddanej energii (przelicznik 0,8). Jeśli natomiast instalacja przekroczy tę moc (do mocy 50 kWp), współczynnik spada do 0,7. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, ale może skutkować koniecznością przejścia na nowy system rozliczeń (net-billing). Dzieje się tak w momencie przekroczenia limitu lub odrzucenia wniosku przez OSD.
Rozbudowa na nowych zasadach (net-billing)
Nowe instalacje oraz rozbudowy istniejących systemów, które nie zakwalifikowały się do zachowania net-meteringu, rozliczają się na zasadach net-billingu. To kwotowy system rozliczeń, co oznacza, że nadwyżki energii oddawane do sieci sprzedawane są i kupowane po cenach rynkowych.
Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej
Rozbudowę istniejącej instalacji, należy zgłosić do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Dokumenty wymagane do zgłoszenia to:
- wniosek o zmianę parametrów instalacji PV,
- schemat elektryczny instalacji,
- parametry urządzeń systemu,
- aktualizacja umowy z zakładem energetycznym.
Rozbudowę instalacji fotowoltaicznej należy zgłosić do OSD w terminie 14 dni. Złamanie obowiązku zgłoszenia rozbudowy instalacji operatorowi grozi karą grzywny w wysokości 1000 zł. Warto też pamiętać, że po przekroczeniu mocy paneli 6,5 kW trzeba też zgłosić instalację do ewidencji Państwowej Straży Pożarnej.
Enea
Rozbudowę instalacji fotowoltaicznej w Enea, należy zgłosić tak, jak budowę nowej instalacji. Wniosek powinien zawierać aktualną i planowaną moc instalacji, a także schemat instalacji. Jeśli moc całej instalacji przekroczy moc przyłączeniową, niezbędne jest uzyskanie nowych warunków przyłączenia. Trzeba to zrobić jeszcze przez modyfikacją systemu.
Tauron
Procedura zgłoszenia rozbudowy instalacji w Tauronie wygląda prawie tak samo, jak zgłoszenie nowej instalacji. Zawiadomienie o zmianie mocy nie powinno więc sprawić żadnego problemu. W przypadku Tauronu konieczne jest złożenie wniosku o aktualizację mocy przyłączeniowej oraz dostosowanie układu pomiarowego (jeśli limit mocy został przekroczony).
Energa
Zgłoszenie rozbudowy w Enerdze wymaga dostarczenia dodatkowych danych na temat zabezpieczeń oraz układu sterowania mocą bierną.
PGE
Dodatkowe zapotrzebowanie na energię z odnawialnych źródeł energii to rzecz, która w PGE spotyka się z dużym zrozumieniem. Procedura rozbudowy mikroinstalacji nie jest skomplikowana i wystarczy złożyć wniosek. Tak samo, jak w przypadku nowopowstałej instalacji.
E.ON (Innogy)
Nie inaczej jest w przypadku E.ON. Tu również wnioskowanie o rozbudowę przypomina zgłoszenie nowej instalacji PV. Operator wymaga jednak wskazania konkretnych zmian.
Koszty rozbudowy instalacji fotowoltaicznej
Całkowity koszt rozbudowy instalacji zależy od wielu czynników. Rozbudowa jest najtańsza to w momencie, gdy musimy dokupić jedynie dodatkowe panele i mocowania. Jeżeli jednak dochodzi do tego koszt wymiany falownika, przeróbek dachu czy stelaża gruntowego, cena rozbudowy może gwałtownie wzrosnąć. Koszt takiego przedsięwzięcia waha się od ok. 3 do 6 tys. za kWp. Czy można zaoszczędzić, decydując się na skorzystanie z programów dotacji, takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze? Niestety, nie. Dofinansowania fotowoltaiki dotyczą tylko nowych instalacji i nie dotyczą rozbudowy już istniejącej instalacji. Rozwiązaniem jest finansowanie całości z własnej kieszeni lub posiłkowanie się kredytem.
Jakie są wymagania techniczne przy rozbudowie instalacji PV?
Rozbudowa instalacji musi uwzględniać maksymalną moc przyłączeniową, a także kompatybilność falownika. Jeśli istniejący inwerter nie obsłuży dodatkowych paneli PV, niezbędna będzie jego wymiana (lub zastosowanie dodatkowego inwertera). Przed podjęciem decyzji, należy upewnić się, czy zwiększenie mocy instalacji nie spotka się z odmową OSD.
Korzyści z rozbudowy istniejącej instalacji fotowoltaicznej
Podstawowym celem rozbudowy instalacji jest jeszcze większa oszczędność na energii elektrycznej, dlatego najlepiej policzyć wszystkie koszty. Większa produkcja energii elektrycznej nie zawsze ma sens, zwłaszcza jeśli większość oddawana jest do sieci. W dłuższej perspektywie nawet taka inwestycja się zwróci – to tylko kwestia czasu. Dodatkowym plusem rozbudowy fotowoltaiki jest zwiększenie wartości nieruchomości. Z zalet powiększenia istniejącej instalacji skorzystają m.in. właściciele aut elektrycznych, będą mogli ładować swój samochód za darmo.
Najczęstsze błędy przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej
Jakie są pułapki związane z dołożeniem paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji? Wśród najczęstszych błędów można wymienić:
- brak zgłoszenia zmian do operatora,
- niedostosowanie falownika do większej mocy instalacji,
- przekroczenie mocy przyłączeniowej,
- zbyt optymistyczne obliczenia dotyczące zwrotu z inwestycji.
Jeśli chcesz uniknąć podobnych problemów, skonsultuj plany z Rachuneo. Specjaliści nie tylko obliczą opłacalność inwestycji, ale i doradzą najlepsze rozwiązania. Przeanalizowanie szczegółowych warunków rozbudowy nie zawsze jest proste.