Wiedza i pomoc
13.3.2025

Moc paneli fotowoltaicznych. Jak wybrać odpowiednią do instalacji?

Co warto wiedzieć o mocy paneli fotowoltaicznych

fot. pexels.com

Kompleksowy projekt fotowoltaiki bierze pod uwagę całościową moc instalacji, jak i moc poszczególnych paneli. Jaka jest deklarowana i rzeczywista moc paneli fotowoltaicznych?

W skrócie:
  • Moc paneli fotowoltaicznych to kluczowy parametr wpływający na wydajność instalacji.
  • Przed zakupem paneli PV warto sprawdzić moc znamionową, maksymalną i chwilową.
  • Zestaw o popularnej mocy 10 kWp może zajmować różną powierzchnię – wynika to z wymiarów i sprawności paneli.
  • Wybierz instalację fotowoltaiczną wraz z Rachuneo.pl i produkuj własną energię ze słońca.

Co warto wiedzieć o mocy paneli fotowoltaicznych

Nowoczesne panele fotowoltaiczne korzystają z coraz większych ogniw, zatem ich moc wzrasta. Dziś standardem stają się już wymiary paneli ok. 200 cm na 120 cm, które generują blisko 500 W. Warto jednak pamiętać, że parametry podawane przez producentów nie zawsze odnoszą się do realnie uzyskiwanej mocy.

Rozróżniamy trzy rodzaje mocy paneli fotowoltaicznych:

  • Moc znamionowa – jest to moc maksymalna podawana przez producenta na tabliczce znamionowej urządzenia oraz w dokumentacji. Wartość ta wyrażana jest w watach (W) i informuje o tym, jaką moc panel jest w stanie osiągnąć w optymalnych warunkach.
  • Moc maksymalna (Pmax) – ta wartość odnosi się do najwyższej możliwej mocy, jaką może wygenerować dany panel. Idealne warunki dla wysokiego uzysku to temperatura ok. 25 stopni Celsjusza, odpowiedni kąt padania światła i wysokie natężenie promieniowania słonecznego (1000 W/m2). Taka moc jest możliwa do osiągnięcia w krótkim czasie, gdy warunki są wyjątkowo sprzyjające. W praktyce jednak uzyskiwana jest raczej w laboratoryjnych warunkach testowych, a nie realnym zastosowaniu.
  • Moc chwilowa – jest to rzeczywista moc wygenerowana przez panele PV w danym momencie. Liczba uzyskiwanych kWh energii elektrycznej uzależniona jest od warunków zewnętrznych, zatem moc chwilowa nie jest stała, a zmienna. Wpływ na to mają nie tylko warunki pogodowe, ale też czystość paneli fotowoltaicznych.

Sprawdzanie mocy paneli fotowoltaicznych

Jak więc sprawdzić, jaką ilość energii dostarczają panele? Ta wartość ma realne odzwierciedlenie w rachunkach za prąd, dlatego dobrze jest ją mieć pod kontrolą. Moc instalacji fotowoltaicznej przed zakupem można określić na podstawie etykiet i deklaracji producenta. To wartość uzyskiwana w optymalnych warunkach, dlatego moc tę często podaje się w kilowatopikach (kWp).

Więcej na temat chwilowego, miesięcznego czy rocznego uzysku można powiedzieć już po zamontowaniu paneli. Dane o wyprodukowanych kilowatach (kW) ujrzysz dzięki inwerterowi – te nowoczesne połączone są z aplikacją, więc wszystkie informacje sprawdzisz na ekranie telefonu.

Inne metody pomiaru mocy to m.in. zastosowanie specjalnego miernika (watomierza), którym skontrolujesz bezpośrednio ilość energii generowanej w danym momencie. Inne rozwiązanie to pomiar mocy za pomocą multimetru i zastosowanie odpowiedniego wzoru:

"Moc (W)" równa się "napięcie (V)" pomnożone przez "natężenie (A)".

Standardy pomagające obliczyć moc paneli

Określenie ilości energii generowanej przez panele fotowoltaiczne jest trudne, gdyż warunki pogodowe zmieniają się często. Z tego powodu przyjęto, by określać moc na podstawie wystandaryzowanych testów, symulujących konkretne scenariusze pogodowe. Dzięki temu możliwe jest porównanie między sobą różnych paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, jaki rodzaj paneli wybrać monokrystaliczne, czy polikrystaliczne.

Moc fotowoltaiki określana jest wg SCT (Standard Test Conditions) oraz NOCT (Nominal Operating Cell Temperature). Parametry funkcjonujące w obu testach to natężenie promieniowania słonecznego, temperatura ogniw i temperatura otoczenia. Test NOCT bierze pod uwagę dodatkowo prędkość wiatru (1 m/s).

Które z tych obliczeń są bliższe warunkom naturalnym? Przyjmuje się, że bardziej wiarygodne wyniki daje test NOCT. Test zakłada m.in. niższe natężenie słońca (800 W/m2 vs. 1000 W/m2) oraz wyższą temperaturę ogniw (45°C ± 2°C vs. 25°C). Mimo to trzeba pamiętać, że przez ok. 70 proc. dni w roku natężenie promieniowania słonecznego w Polsce jest dużo niższe i nie przekracza nawet 500 W/m2. Wartość 800 W/m2 jest w tym kontekście bardzo optymistyczna.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Wybór odpowiednich paneli do instalacji PV musi uwzględniać zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale i dostępną powierzchnię. Ważnym kryterium jest wydajność paneli fotowoltaicznych, którą można wyrazić w kW na metr kwadratowy lub liczbie paneli fotowoltaicznych na 1 kW. Standardowe panele używane w gospodarstwach domowych mają moc 350-500 W, zatem do wykonania instalacji 10 kW potrzeba ok. 20-28 paneli. Mowa o modułach monokrystalicznych, które mają większą wydajność niż polikrystaliczne.

Podczas doboru mocy paneli fotowoltaicznych trzeba też uwzględnić inne czynniki, m.in.:

  • średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym lub firmie;
  • warunki nasłonecznienia w danym regionie;
  • ewentualne zacienienie;
  • plany na przyszłe zwiększenie zapotrzebowania na energię.

Obliczanie mocy całej instalacji

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, określenie zapotrzebowania na prąd jest punktem wyjściowym. Dzięki autokonsumpcji energii elektrycznej wyprodukowanej ze słońca zaoszczędzisz i przyczynisz się do poprawy klimatu. W dobie systemu net-billing przewymiarowanie instalacji nie przynosi już tak dużych korzyści, dlatego najlepiej jest dobrać moc instalacji do własnych potrzeb. Jak to zrobić? Szczegółowe instrukcje wyjaśniamy w naszym artykule o obliczeniu mocy instalacji fotowoltaicznej.

Najpopularniejsza moc paneli fotowoltaicznych w 2025 roku

Wymiary i wydajność paneli rosną, co przekłada się oczywiście na coraz wyższą moc. Obecnie najchętniej kupowane są moduły o mocy 400-500 W, jednak nie brakuje także tych większych. Niektórzy producenci oferują panele o mocy 700 W i większej. Rozwój technologii fotowoltaicznej postępuje bardzo szybko, więc już wkrótce standardem mogą stać się panele o mocy przekraczającej 500 W.

Czy wiesz, że...