Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Automatyczne płacenie rachunków, opłaty cykliczne – jak mieć nad nimi kontrolę?

Jak najlepiej zarządzać automatycznymi płatnościami?
fot. pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Aż co druga osoba przyznaje, że zdarza jej się zapominać o zapłaceniu rachunków lub opłaca je po terminie płatności. Istnieje sposób, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji ustalając płatności automatyczne - polecenia zapłaty lub zlecenia stałe.
Załóż darmowe konto na Rachuneo Płatności
i opłacaj zawsze w terminie
W skrócie:
  • W ramach automatycznych płatności wyróżnić możemy zlecenie stałe i polecenie zapłaty  
  • Obydwie metody są do siebie bardzo podobne, ale mają różne zastosowania  
  • Rozwiązania te zapewniają przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu 

Współcześnie, wiele operacji takich jak opłacanie rachunków wykonywać możemy bez wychodzenia z domu, z użyciem bankowości internetowej. Pozwala to na korzystanie z wielu usług bez konieczności dodatkowych opłat. Istnieją sposoby na to, aby w jeszcze większym stopniu ułatwić sobie wykonywanie tego typu obowiązków.  

Co to jest zlecenie stałe?

Zlecenie stałe to forma cyklicznych płatności wykonywanych automatycznie. Przydatna w sytuacjach, kiedy uiszczana przez nas kwota jest jednakowa za każdym razem (istnieje możliwość ewentualnej zmiany kwoty zlecenia stałego) jak w przypadku chociażby rat za kredyt czy opłat za wykupione subskrypcje. Bez wątpienia uruchomienie zlecenia stałego, które może się odbyć za pośrednictwem Internetu, infolinii banku lub osobistego udania się do placówki w znacznym stopniu ułatwi nam życie, odciążając nas. Pomimo tego, że nie będziemy musieli wykonywać comiesięcznych przelewów, warto regularnie sprawdzać, czy posiadamy wystarczającą kwotę na koncie i czy zlecone przelewy są realizowane. Możemy również w ustawieniach wybrać opcję powiadomień w przypadku niezrealizowania transakcji oraz ponawiania próby wykonywania przelewu przez kolejne dni. 

Czym jest polecenie zapłaty? 

Najprościej ujmując, polecenie zapłaty to zlecenie przelewu, które umożliwienia podmiotom pobierania środków koniecznych do pokrycia naszych stałych wydatków. Polecenie zapłaty sprawdzi się w sytuacjach, kiedy kwota, którą musisz uregulować jest nieregularna jak na przykład w przypadku opłat za energie, które zmieniają się co miesiąc w zależności od zużycia. Oczywiście, płacąc za pośrednictwem polecenia zapłaty nadal będziesz otrzymywać faktury. W tym wypadku z wyprzedzeniem, aby móc kontrolować wysokość pobieranych środków. Warto je sprawdzać, ponieważ w przypadku zawyżonego rachunku spowodowanego np. błędnym odczytem licznika kwota nadal zostanie pobrana z naszego konta. Podobnie jak w przypadku zlecenia stałego, koszty użytkowania polecenia zapłaty są niewielkie, w wielu przypadkach bezpłatne. 

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty 

Chociaż ich cel jest jednakowy - dostarczają wygodnych możliwości wykonywania stałych płatności, jak już wiemy, zlecenie stałe nie jest synonimem polecenia zapłaty. Chociaż obydwie formy pomogą nam realizować nasze płatności na czas, to zlecenie stałe pozwala nam na większą kontrolę przelewanych środków. Warto zwrócić uwagę na datę, którą ustawiliśmy jako krańcową - zarówno po to, by uniknąć zaległości jak i po to, aby środki nie były pobierane po zakończeniu subskrypcji albo w momencie, kiedy nie odnawia się ona automatycznie. W tym zestawieniu to polecenie zapłaty wydaje się niosącą większe ryzyko formą, ponieważ w tym wypadku musimy zaufać wierzycielom, którym udzielamy dostępu do swoich środków. Obydwie formy płatności automatycznych możemy anulować w dowolnym momencie. Wszelkie informacje dotyczące realizacji tego typu usług oferowanych przez Twój bank znajdziesz na jego stronie internetowej. 

W jaki sposób uruchomić polecenie zapłaty? 

Zanim przystąpisz do działań, upewnij się, że podmiot, któremu chcemy przelewać środki obsługuje tę usługę. Jeśli tak, następnym krokiem będzie wypełnienie formularza (osobiście lub online). Zostanie on następnie przekazany do banku docelowego odbiorcy płatności, który zostanie poinformowany o wyrażeniu przez Ciebie zgody na automatyczne pobieranie płatności z Twojego konta.  

Jak utworzyć zlecenie stałe? 

Najszybszym i bezpłatnym sposobem utworzenia zlecenia stałego jest skorzystanie z bankowości internetowej. Logując się do serwisu banku bądź aplikacji mobilnej, znajdź funkcję „utwórz zlecenie stałe”. Następnie, uzupełnij wymagane informacje: nazwę oraz numer rachunku odbiorcy, częstotliwość przelewów, kwotę i tytuł. Korzystanie z tej opcji jest w większości banków bezpłatne, a ewentualne koszty wynoszą kilka złotych. Jeśli jednak gospodarujesz swoim budżetem domowym rozsądnie, radzimy to sprawdzić uprzednio.

Czy wiesz, że...

Korzystanie z polecenia zapłaty umożliwia opłacanie rachunków osób trzecich (np. rodziców), nawet w sytuacji, w której nie jesteś klientem danej firmy.

Skorzystaj z Rachuneo

Nasz serwis zadba o Twoje zobowiązania. Dzięki temu Twoje rachunki będą zawsze opłacone na czas. Informacje o nich pobieramy sami od dystrybutorów gazu i energii elektrycznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz innych usługodawców. Za pośrednictwem Rachuneo Płatności możesz przez internet opłacić różnego rodzaju rachunki, możemy również przypominać Ci o nadchodzących rachunkach i opłatach. Oszczędzasz tym samym czas i zyskujesz dostęp do wszystkich płatności w jednym miejscu.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie